Περιστέρι – Άρης 75-82: Έβγαλε αντίδραση

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ενέργειας, τόσο σωματικής όσο και πνευματικής του Περιστερίου, μετά την υπερπροσπάθεια από τον αγώνα απέναντι στην Βόννη, περνώντας νικηφόρα με 82-75 από το «Α. Παπανδρέου», βάζοντας, παράλληλα, τέλος σε ένα αρνητικό σερί πέντε αγώνων εκτός Θεσσαλονίκης.

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου». Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι»… έπιασαν στον ύπνο τους γηπεδούχους, που είχαν μείνει στον θρίαμβο επί της Βόννης, με τον Άρη να προηγείται με 13-4 και 19-8, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με +13 (14-27), χάρη σε γκολ – φάουλ του Ντε Σόουζα. Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε εξ ολοκλήρου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα 10-0, μειώνοντας στο καλάθι (24-27), προτού ο Σταρκ πετύχει το πρώτο «κιτρινόμαυρο» καλάθι, για το 24-29, μετά από σχεδόν τέσσερα.. στείρα λεπτά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, όμως, είχε αποκτήσει ρυθμό, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, μέχρι ο Λαβ, με 1+2 πόντους, γράψει το 40-37 του ημιχρόνου, με το Περιστέρι να τρέχει ένα εντυπωσιακό 26-10 στην δεύτερη περίοδο.

Παρά την αντεπίθεση του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης έδειξε χαρακτήρα και με οκτώ σερί πόντους του Μπλούμπεργκς, προηγήθηκε και πάλι με 45-42. Ο παίκτης των «κιτρινόμαυρων» έμοιαζε ασταμάτητος και με την βοήθεια του Σταρκς έστειλε την ομάδα του στο +8 (52-60), όμως το Περιστέρι είχε τον τελευταίο λόγο στην τρίτη περίοδο και με ένα… αστραπιαίο 5-0 μείωσε σε 57-60. Με δύο κλεψίματα και ισάριθμα καλάθια για το 57-64, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Σανόγκο, με κάρφωμα, έφερε τον Άρη στο 61-69,  ενώ ο ίδιος με γκολ – φάουλ, έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα του (61-72). Λαβ και Γουίλιαμς, με ένα 6-0 για το 69-75, προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανό το Περιστέρι, ενώ ο Ξανθόπουλος μείωσε ακόμα περισσότερο (71-75). Το κάρφωμα του Χουγκάζ για το 73-75, έφερε το ματς στο σουτ, 1’16’’ πριν το φινάλε. Το αντιαθλητικό του Τόμπσον στον Σανόγκο, έδωσε την δυνατότητα στον Σανόγκο, με 4/4 βολές να πετύχει το 73-79, ο Χουγκάζ με 2/2 βολές ,μείωσε σε 75-79, με τον Κατσίβελη με τρίποντο να… σφραγίζει την νίκη του Άρη, με το 75-82 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82

Οn fire: Ο Μπλούμπεργκς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Σανόγκο και 12 ο Σταρκς, ενώ για το Περιστέρι, Μήτρου – Λονγκ και Ντάγκουμπιτς είχαν από 12 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Άρη (14-27) στο 10’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τσολάκος, Καρπάνος