Προμηθέας-Άρης 84-51: Ρεσιτάλ τριπόντων και προβάδισμα για την 4η θέση

Ο Προμηθέας με ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (34-12) και κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του Άρη με σκορ 84-51. Οι Πατρινοί έτσι βρίσκονται έτσι στο 14-9 και απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για την 4η θέση. Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 12-12.

Aρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού με τον Προμηθέα να προηγείται 9-4 χτυπώντας μέσα στην ρακέτα με τον Ετσενίκε. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πατρινών ισοφάρισαν με τον Σανόγκο και τον Χάρελ σε 13-13 στο τέλος της περιόδου. Ίδιο σκηνικό επικράτησε και στην δεύτερη περίοδο , με τις άμυνες και το σκληρό παιχνίδι να επικρατούν και για τις δυο πλευρές. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με τις εύστοχες βολές του Κάουαν με σκορ 23-19. Ο Άρης αντέδρασε και με ένα 8-0 με τον Σανόγκο και τον Κατσίβελη να παιρνούν μπροστά στο παιχνίδι (23-27). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου αντέδρασε με την σειρά της και δια χειρός Πάππας και Ρέινολντς έκανε ένα επιθετικό σερί 7-0 και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 30-27.

Τα τρίποντα του Χέιλ και του Ρείνολντς και η κυριαρχία του Ετσενίκε στην ρακέτα οδήγησε τους Πατρινούς σε ένα διψήφιο προβάδισμα με σκορ 43-27. Οι Πατρινοί συνέχιζαν να παίζουν καταπληκτική άμυνα , γεγονός που την μετουσίωσαν σε καλάθια στην επίθεση και με τους έξι συνεχόμενους πόντους του Καραγιαννίδη , η διαφορά εκτοξεύθηκε πάνω από τους 20 πόντους (58-37), με τα τρίποντα του Πάππα και του Χάμιλτον να διαμορφώνουν το 64-39 της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάμιλτον και του Πάππας αύξησαν την διαφορά στους 32 πόντους (7-39) με τα τελευταία λεπτά να αποτελούν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Προμηθέας να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη με σκορ 84-51 αποκτώντας παράλληλα απόσταση ασφαλείας για την κατάληψη της 4ης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 13-13,30-27,64-39,84-51

Οn fire: Ο Ετσενίκε με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Ο Χάμιλτον στο ντεμπούτο του με 15 πόντους και ακολούθησε ο Ρείνολντς με 13. Από την άλλη για τον Άρη ξεχώρισαν οι Σανόγκο και Μπλούμπεργκς είχαν από 8 πόντους έκαστος.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +35 του Προμηθέα (84-49)

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Κατραχούρας, Χριστινάκης