Ολυμπιακός – Άρης 85-77: Ρεσιτάλ Πίτερς και Γουόκαπ στην δύσκολη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων»

Ο Άρης, με όπλο την σκληρή του άμυνα αλλά και την ευστοχία του από τα 6,75 (16/32), έβαλε… πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για πάνω από 35’. Το φινάλε, όμως, βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να χαμογελούν, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί με 85-77 και να στρέφει την προσοχή της στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Βελιγράδι, αυτή τη φορά απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.  Τεράστια εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς με 28 πόντους, ενώ ο Τόμας Γουόκαπ είχε  11 πόντους, έξι ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Με επιθετική αιχμή τον Πίτερς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι απέναντι στον Άρη. Το τρίποντο του Κάνααν για το 9-4, έδωσε γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους», όμως ο Άρης απάντησε με ένα 6-0 και με τρίποντο του Τολιόπουλου, πέρασε μπροστά με 10-9. Το τρίποντο του Πίτερς για το 12-10, έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ, με τον Άρη, όμως, να απαντά με ένα επιμέρους 9-3, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα γρήγορο 6-0 για το «προσπέρασμα» (21-19). Το τρίποντο του Περσίδη έφερε το 21-22, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Σταρκ, για το 23-27, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Γκος έφερε το ματς στον πόντο (28-29), όμως ο Τολιόπουλος και Σταρκ απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, με τον Άρη να ξεφεύγει με επτά πόντους (28-35). Ο Γκος συνέχισε να κρατά επιθετικά τους Πειραιώτες (31-35), ο Γουόκαπ μείωσε εκ νέου στον πόντο (37-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-38.

Με τέσσερις πόντους του Σακίλ ΜακΚίσιικ, για το 43-38, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Άρης, όμως, απάντησε με δύο τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς για το 43-44. Το γκολ – φάουλ του Ριντ έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο 44-47, όμως ένα 6-0 από πλευράς Ολυμπιακού έβαλε τος πρωταθλητές μπροστά με 50-47 και τον Καστρίτη να καλεί σε τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε με ένα 4-0 από το τάιμ άουτ, για το 50-51, ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 57-53, όμως ο Άρης συνέχισε να… εκτελεί από την περιφέρεια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (57-56).

Το τρίποντο του Κατσίβελη, για το 57-60, έδωσε νέο προβάδισμα στον Άρη, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Ράιτ, απάντησε με ένα 6-0 για το 63-60, ενώ ο Ναζ Μήτρου – Λονγκ, με γκολ – φάουλ, πέτυχε το 66-62. Το τρίποντο του Γουόκαπ για το 69-64 έδωσε… αέρα πέντε πόντους στους γηπεδούχους, ενώ ο Λονγκ, με 2/2 βολές, ανέβασε την διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό (71-64). Ο Πϊτερς κράτησε την ομάδα του στο +7 (73-66), όμως ακόμα ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς, έριξε την διαφορά στους 4 (73-69). Ο Λονγκ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 76-69, ο Γουόκαπ ένα… ακόμα μεγαλύτερο για το 79-71, με τον Πίτερς να… τελειώνει το παιχνίδι με καλάθι στον αιφνιδιασμό (81-71) και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην νίκη με 85-77

Οn fire: «Καυτός» ο Άλεκ Πίτερς, τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Τόμας Γουόκαπ με 11 πόντους, έξι ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. 10 πόντους είχε ο Μήτρου – Λονγκ, ενώ ο Ράιτ είχε εννιά πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Άρη, 16 πόντους είχε ο Τολιόπουλος, 14 ο Μπλούμπεργκς και 13 ο Χάρελ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 (85-74) για τον Ολυμπιακό στο 39’

Διαιτητές:  Τσαρούχα, Μαρινάκης, Σκανδαλάκης