Περιστέρι - Άρης 82-64: «Κλείδωσαν» την τρίτη θέση οι γηπεδούχοι,οριστικά πέμπτοι οι κίτρινοι

Το Περιστέρι επικράτησε εύκολα του Άρη με 84-62 και εξασφάλισε την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Κλείδωσε και η πέμπτη θέση για τους φιλοξενούμενους.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ αλλά το επιμέρους σκορ 10-1 του Περιστερίου στο τέλος της περιόδου έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους γηπεδούχους (21-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το καλάθι του Ρένφρο έδωσε αέρα 13 πόντων στην ομάδα του (30-17). Στο σημείο αυτό,ο Άρης με σερί 8-0 μείωσε την διαφορά στους 5 (30-25),με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-32 μετά από καλάθι του Ράγκλαντ.

Στο δεύτερο μισό,τα δύο τρίποντα των Τολιόπουλου και Χάρελ κατέβασαν την διαφορά στους 4 (42-38).Ο Ράγκλαντ απάντησε για το 45-38 και το Περιστέρι προηγήθηκε ξανά με 10 (53-43) με 2/2 βολές του Ράγκλαντ. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 63-51 που διαμορφώθηκε χάρη στο τρίποντο του Εκεί, το δίποντο του Σανόγκο κατέβασε την διαφορά στους 10 (67-57),αλλά μετά από αυτό το σημείο ο Άρης έχασε την επαφή με το σκορ. Το καλάθι του Τόμπσον εκτόξευσε την διαφορά στους 16 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (76-59) με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-64

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ με double double (23 πόντους,11 ασίστ) ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Ο Μήτρου - Λονγκ με 14 πόντους έκανε αισθητή την παρουσία του για τους "πρίγκιπες",ενώ για τον Άρη ο Τολιόπουλος πέτυχε 14 πόντους και ο Χάρελ 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 (84-60) 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Καρπάνος, Μάλαμας, Χατζημπαλίδης