Περιστέρι – Ολυμπιακός 67-85: «Κρύο αίμα» ο Πίτερς και περίπατος παρά τις απουσίες

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να βρίσκεται σε «beast mode». Παρά τις απουσίες των Μήτρου – Λονγκ, Γουίλιαμς – Γκος και Λαρεντζάκη, αλλά και τον τραυματισμό του Γουόκαπ από το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν σαν… τανκ από το Περιστέρι, διαλύοντας το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη με 85-67, με την διαφορά να φτάνει μέχρι το +28 (50-78), δείχνοντας έτοιμοι για το κρίσιμο παιχνίδι της Πέμπτης (7/3, 22:00) με την Βίρτους.

Με εκατέρωθεν τρίποντα από τους Κάνααν και Λαβ, για το 5-3, ξεκίνησε η αναμέτρηση του Περιστερίου. Ένα γρήγορο 6-0 των «ερυθρόλευκων» έφερε το σκορ στο 5-9, ενώ οι «ερυθρόλευκοι»… έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στο καλάθι του Περιστερίου, με τρίποντο στον αιφνιδιασμό του Κάνααν για το 7-14. Ακόμα ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό, του Αμερικανού γκαρντ, φέρνει τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (7-18), ο Φαλ έγραψε το 12-22 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες μπροστά με 25-1, τον Τόμας Γουόκαπ, όμως, να αποχωρεί για τον πάγκο, καθώς στραβοπάτησε, λίγο πριν το φινάλε της περιόδου.

Με καλάθι του Ελάιζα Μήτρου Λονγκ για το 16-25, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου». Ο ομογενής γκαρντ συνέχισε να… πυροβολεί και με τρίποντο μείωσε σε 21-29, με την αντεπίθεση του Περιστερίου να συνεχίζεται και τον Χουγκάζ με τρίποντο να μειώνει σε 28-32. 4’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου είχαμε μια μικρή διακοπή, καθώς ένας «θερμόαιμος» οπαδός του Περιστερίου προκάλεσε την αντίδραση του διαιτητή Παπαπέτρου, που ζήτησε την απομάκρυνση του από το κλειστό. Ο Μήτρου – Λονγκ συνέχισε να… πληγώνει την άμυνα του Ολυμπιακού και με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (33-36). Το τρίποντο του Λούντζη για το 33-40, έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό, ο Πετρούσεβ, με ακόμα ένα έμμεσο τρίποντο, πέτυχε το 33-45, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους πρωταθλητές μπροστά με 48-39.

Το τρίποντο του Κάνααν για το 39-51, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Σπανούλη να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Λούντζη από την γωνία στέλνει τον Ολυμπιακό στο +13 (43-56), ενώ ο Πίτερς ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (45-65), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με +22 (48-70).

Ο «ερυθρόλευκος»… περίπατος συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 27 πόντους (48-75), μετά από λέι απ του ΜακΚίσικ. Το τρίποντο του Λούντζη για το 50-78, έφερε το μεγαλύτερο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, με το Περιστέρι να απαντά με τρίποντο του Κασελάκη και γκολ – φάουλ του Ζούγρη για το 56-78.  Ακόμα ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ ανέβασε το σκορ στο 62-85,  με το Περιστέρι απλά να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 20 -πόντους και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 67-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85

Οn fire: Ο Άλεκ Πίτερς τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή.

Ξεχώρισαν: 13 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Κάνααν, με τον Λούντζη να έχει 12 πόντους και τον Πετρούσεβ 10. Για το Περιστέρι, 14 πόντους είχε ο Μήτρου – Λονγκ και από 10 οι Χουγκάζ και Τόμπσον.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +28 για τον Ολυμπιακό (50-78) στο 34’.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Τηγάνης