Λαύριο-Περιστέρι 64-86: Πέρασαν σαν σίφουνας οι Πρίγκιπες

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι επιβλήθηκε εκτός έδρας του Λαυρίου με 86-64 για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Στο ξεκίνημα ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το Λαύριο να παίρνει την πρώτη διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Γόντικα (20-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-17. Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 30-25 με κάρφωμα του Ρένφρο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-38.

Στο δεύτερο μισό το τρίποντο του Κασελάκη έδωσε στους φιλοξενούμενους διψήφιο προβάδισμα (34-44). Οι Λαυρεώτες έτρεξαν ένα σερί 9-0 και μείωσαν την διαφορά στους 2 (45-47),όμως το Περιστέρι απάντησε με δικό του επιμέρους σκορ 14-4 για το 49-61 του τρίτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα λόγω και του πολύ καλού επιθετικού ρυθμού των γηπεδούχων. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 64-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-17,34-38,49-61,64-86

Οn fireΟ Ελάιζα Μήτρου Λονγκ πέτυχε 14 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές

Ξεχώρισαν: Οι Θόρντον και Γόντικας με 12 πόντους για το Λαύριο και ο Ράγκλαντ με 13 για το Περιστέρι

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το +25 του Περιστερίου (61-86,39:25)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας, Μπακάλης, Ζιώγας