Περιστέρι-Μαρούσι 95-72: Άνετη νίκη με "διπλό" Ράγκλαντ

Το Περιστέρι χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση σκ΄΄ορπισε το Μαρούσι με σκορ 95-72 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ράγκλαντ που έκανε double double. Οι Περιστεριώτες βρίσκονται έτσι στο 10-6 της βαθμολογίας , ενώ η ομάδα του Αμαρουσίου στο 5-11.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στον αγώνα το Περιστέρι που βρέθηκε να προηγείται με 15-4 στα πρώτα λεπτά με τον Ράγκλαντ να "κόβει και να ράβει" κυριολεκτικά , με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν την διαφορά κυρίως με τον Ραντούλιτσα από την ρακέτα και το σκορ να γίνεται 21-16 υπερ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,τα καλάθια του Μπρίσκο και του Κόζι έριξαν την διαφορά στο τρίποντο για τους Αμαρουσιώτες (25-22) , με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν πάλι με τα εύστοχα σουτ του Τόμπσον και του Λαβ και το σκορ να γίνεται 31-22. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το χάντικαπ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 36-36 με εξαιρετικούς Γιαννόπουλο και Ιορδάνου. Τα δυο εύστοχα τρίποντα του Χουγκάζ όμως στο τελευταίο λεπτό έστειλε την διαφορά στο +6 για τους Περιστεριώτες στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο , με την ομάδα των δυτικών Προαστίων να πυροβολεί έξω από τα 6.75  με τον Ράγκλαντ , τον Γουίλιαμς και τον Χουγκάζ η διαφορά ανέβηκε στο +12 στο τέλος του δεκαλέπτου (70-58). Στην αρχή της τελευταίας περιόδου το Μαρούσι έριξε την διαφορά στους επτά (70-63)  με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χιλ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδράνεια των αντιπάλων τους , έβγαλαν τις άμυνες τις οποίες μετουσίωσαν σε καλάθια μπροστά με τον Μήτρου-Λονγκ και τον Χουγκάζ να εκτοξεύουν το χάντικαπ του αγώνα στους 17 (87-70) , με το Μαρούσι να είναι ανήμπορο να αντιδράσει και χωρίς να έχει τα ψυχικά και χρονικά αποθέματα , οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους σκορπίζοντάς τους με σκορ 95-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-16,42-36,70-58,95-72

On fire: Ο Ράγκλαντ με 19 πόντους και 12 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από πλευρά γηπεδούχων ο Χουγκάζ είχε εξίσου 19 πόντους ,ενώ από τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός αλλά μόνος ήταν ο Χιλ με 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +23 των γηπεδούχων 95-72

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Μπακάλης