Περιστέρι-ΠΑΟΚ 71-35 : Τον έπιασε... αιχμάλωτο

Με άμυνα που... τσάκιζε κόκκαλα και εκμεταλλευόμενη την κούραση των φιλοξενούμενων από την υπερπροσπάθεια της Προύσας, η ομάδα της δυτικής όχθης... προσγείωσε ανώμαλα τον δικέφαλολ αποκτώντας και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καλύπτοντας την ήττα του πρώτου γύρου.

Από πολ΄υ νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι Περιστεριώτες , οι οποίοι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έδειχαν πως το παιχνίδι θα αποκτούσε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι στα μισά του δεκαλέπτου βρισκόντουσαν μπροστά 13-4 με καλάθια του Λοβ , γεγονός που έκτισαν την διαφορά τους μέχρι το τέλος της περιόδου (22-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ένα σερί 7-0 του Περιστερίου αύξησε την διαφορά στους 20 (35-15) , με την ομάδα του ΠΑΟΚ να μην συνεχόμενα λάθη σε άμυνα και επ΄ιθεση , οι Θεσσαλονικείς οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια βρισκοντας πίσω στο σκορ (46-24).

Στο δεύτερο μ΄΄ερος , οι Περιστεριώτες με όπλο τους την άμυνα και με ένα επιθετικό σερί 11-0 αύξησαν το χάντικαπ του αγώνα στους 33 (57-24) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουμε σε 57-28 στο τέλος της περιοδου , με το τελευταίο δεκαλεπτο να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτ΄ηρα και η ομάδα του Σπανούλη να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκαλεπτα : 22-11,46-24,57-28,71-35

On fire: Ο Λοβ του Περιστερίου με 19 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Μίτρου-Λόνγκ με 12 πόντους από τους γηπεδούχους και ο Χάρισον από τους φιλοξενούμενους με 8

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +36 υπέρ του Περιστερίου

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κωνσταντινίδου, Τεφτίκης