Παναθηναϊκός – Περιστέρι 90-75: Show από τον Γκραντ και 13Χ13 για το «τριφύλλι»

Με τον Τζέριαν Γκραντ (26 πόντοι, πέντε ριμπάουντ, επτά ασίστ) να παίζει, τόσο για τον απόντα Σλούκα, όσο και για τον ΒΙλντόσα που αποχώρησε με τραυματισμό από το πρώτο μέρος και χάρη σε ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός λύγισε την αντίσταση του εξαιρετικού για τρία δεκάλεπτα Περιστερίου me 90-75, παραμένοντας αήττητος μετά από 13 αγωνιστικές.

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 13-10 στα μισά της πρώτης περιόδου, όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και με ένα επιμέρους 15-6, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (25-19). Με τους Γουίλιαμς και Μήτρου Λονγκ να τρέχουν ένα 6-0 για το 25-25, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του 6-0 για το 31-25, όμως το Περιστέρι, με τους Ρένφο, Ντάγκουμπιτς και Χουγκάζ, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 14-2, που το έφερε στο +6 (33-39) και τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (67-63) και τον Παναθηναϊκό να χάνει και τον Βιλντόσα, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου. Τα τρίποντα των Λαβ και Κασελάκη έφεραν το 59-63, όμως ο Παναθηναϊκός, αρχικά με κάρφωμα του Μήτογλου και εν συνεχεία με τρίποντο από το κέντρο με ταμπλό (!) του Μωραΐτη, πέρασε μπροστά με 64-63, με το φινάλε του δεκαλέπτου. Πλέον το μομέντουμ ήταν με την πλευρά του Παναθηναϊκού, με τους Γκριγκόνις και Μωραΐτη να είναι… ζεστοί και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 78-67 στο 35’.  Το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε ακόμα μία νίκη, με 90-75, την 13η σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

Οn fire: Απίστευτος Γκραντ με 26 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 37’50’’

Ξεχώρισαν: 20 πέτυχε ο Ναν και 12 ο Μήτογλου, ενώ για το Περιστέρι, Ράγκλαντ και Λαβ είχαν από 14 πόντους έκαστος και ο Τόμπσον 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Παναθηναϊκό (90-75) στο 40’.

Διαιτητές:  Πιτσίλκας, Μαρινάκης, Ζακεστίδης