Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 86-85 : Ο Ναν κράτησε αήττητο το "τριφύλλι"

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο - 4 (81-85) 56 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα , όμως ο Κέντρικ Ναν με πέντε συνεχόμενους πόντους τον γλίτωσε από την γκέλα και τον κράτησε μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια .Ο Ράντλ αστόχησε στο σουτ για την Ένωση , στο τελευταίο δευτερόλεπτο του θρίλερ στο ΟΑΚΑ.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Αταμάν  καθώς επέβαλε από την αρχή  τον ρυθμό της έναντι της Ένωσης και προηγήθηκε για επτά πόντους  στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18) με κύριο πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ έριξε την διαφορά μέχρι και τους δυο πόντους ( 32-30) , ένα επιθετικό ξέσπασμα του Παναθηναικού στα τελευταία δυο λεπτά (12-4) , έβαλε και πάλι τους πράσινους σε θέση οδηγού καθώς έκλεισαν  το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (48-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν καταπληκτική. Βελτιώθηκε και τον επιθετικό και τον αμυντικό της τομέα καθώς είχε 29 πόντους ενεργητικό και 15 παθητικό σε δέκα λεπτά. Την διαφορά την έκανε η front line των κίτρινων και  ειδικότερα ο Τίλμαν και ο Καμπενγκέλε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ΑΕΚ από το -11 να βρεθεί στο τέλος της περιόδου στο +3 (63-66). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό . Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει της άλλης στο σκορ. Όταν ο Παναθηναϊκός πήγε να περάσει μπροστά οι τρίποντες βόμβες του Κουζμίνσκας ήταν αυτές που κράτησαν την ΑΕΚ στο παιχνίδι και αντιθέτως όταν η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα , ο Ναν ήταν αυτός που κράτησε με τα σουτ έξω από τα 6.75 το τριφύλλι στο ματς. Στο τέλος η ΑΕΚ  βρέθηκε για τέσσερις πόντους μπροστά (81-85) , με ένα τρίποντο του Ναν το χάντικαπ έπεσε στον πόντο (84-85), η ΑΕΚ έχασε την επίθεση με ένα άστοχο σουτ του Τίλμαν και στην άμυνα έγινε φάουλ πάνω στην προσπάθεια για λει απ του Ναν. Ο Αμερικάνος ευστόχησε και στις δυο βολές και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (86-85). Ο Ράντλ πήρε το τελευτα΄΄ιο σουτ του αγώνα για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του ,όμως η προσπάθεια του βρήκε στο σίδερο και έτσι παρέμεινε το τελικό 86-85.

Tα δεκάλεπτα: 25-18 , 48-37, 63-66, 86-85

On fire: MVP ήταν ο Ναν με 18 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Σλούκας με 15 πόντους , ενώ από τους  φιλοξενούμενους ο  Τίλμαν είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ Κουζμίσκας είχε 16 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 του Παναθηναϊκού (48-37 , σκορ ημιχρόνου)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τηγάνης, Τσώνος