Περιστέρι - Λαύριο 89-87: Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα το Περιστέρι επικράτησε του Λαυρίου με 89-87 και πέτυχε την 4η του νίκη σε 7 παιχνίδια. Στο 3-4 έπεσε η ομάδα της Λαυρεωτικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με πολύ καλύτερο επιθετικό ρυθμό πέτυχαν 32 πόντους έναντι 23 του Λαυρίου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι συντηρούσε διάφορες πέριξ ή και πάνω από τους 10 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Κώστα Μέξα κατάφερε να μειώσει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου στους 5 με buzzer beater τρίποντο του Μάρκους Θόρντον (50-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έτσι δηλαδή όπως εκλεισε το πρώτο μισό, και προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους (61-67) με κάρφωμα του Καλίντ Μουρ. Το 63-67 της τρίτης περιόδου έδειχνε ότι το ματς θα κρίνονταν στο τέλος. Πράγματι, έτσι συνέβη, καθώς το Περιστέρι αντέδρασε και έφτιαξε διάφορες 4-6 πόντων. Το τρίποντο του Καστανιέδα για το 86-83 δημιούργησε ευκαιρία για το Λαύριο, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο Παπαδάκης με άστοχο τρίποντο και ακολούθως ο Μουρ με τραβηγμένη προσπάθεια στο επιθετικό ριμπάουντ. Οι δύο εύστοχες βολές του Πουλιανίτη έδωσαν "μαξιλαράκι" 5 πόντων στους Περιστεριώτες (88-83). Ο Καστανιέδα μείωσε και πάλι στο τρίποντο (88-85) αλλά κάπου εκεί ο χρόνος τελείωνε και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε την νίκη με 89-87.

On fire: Ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους και 18 βαθμούς στην αξιολόγηση ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Ξεχώρισαν: Ο Ντάνγκουμπιτς με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν πολύ επιδραστικός για τους γηπεδούχους, ενώ για το Λαύριο ο Καστανιέδα πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 (40-30) υπέρ του Περιστερίου στα 14'50''.

Διαιτητές:Καρπάνος, Σταματόπουλος, Μαρτινάκος

Τα δεκάλεπτα:31-23,50-45,63-67,89-87