Ολυμπιακός – ΑΕΚ 79-71:  Μίλησαν τα τρίποντα στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την… φωτιά σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την έλλειψη ενέργειας των γηπεδούχων και τον οίστρο του Κουζμίνσκας (69-69 στο 38’). Κάπου εκεί, όμως, Λαρεντζάκης και Γουόκαπ, με δύο τρίποντες βόμβες… έσωσαν την παρτίδα για του Ολυμπιακό, με τον Κάνααν να τελειώνει το ματς και τους Πειραιώτες, με το 79-71, να κάνουν τα 2Χ2 και να στρέφουν την προσοχή τους στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ, καθώς δεν ήταν μόνο το γρήγορο 0-4, αλλά και τα συνεχόμενα κοψίματα που μοίρασαν οι «κιτρινόμαυροι» σε Φαλ και Κάνααν. Χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 2,5 λεπτά για να έρθει το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι, σε αιφνιδιασμό του Παπανικολάου. Το τρίποντο του Κάνααν για το 5-4, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Ολυμπιακό, ενώ Φαλ και Λούντζης ανέβασαν το σερί των γηπεδούχων στο 8-0 (8-4). Συνεχόμενα καλάθια του Μιλουτίνοβ, έστειλαν τον Ολυμπιακό στο + (14-8), Ο ΜακΡέι μείωσε σε 16-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΣΕΦ.

Με γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοβ για το 19-12, ενώ ο Πίτερς με τρίποντο έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +8 (22-14). Ο Κουζμίνσκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 24-19, ενώ ο Καμπεγκέλε, με γκολ – φάουλ, μείωσε ακόμα περισσότερο για την ΑΕΚ (26-24). Ο Λαρεντζάκης μπήκε στο παρκέ ζεστός και αρχικά με ένα… ακροβατικό και εν συνεχεία με τρίποντο έγραψε το 29-24, ενώ ο Μπραζντέικος, με γκολ – φάουλ, ανέβασε την διαφορά για τον Ολυμπιακό στο +7 (31-24). Ο ΜακΡέι συνέχισε να… συνδέεται με το καλάθι του Ολυμπιακού (31-26), ενώ ο Κουζμίνσκας, με συνεχόμενες βολές, έφερε μετά από ώρα την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ (33-31). Ο Κουζμίνσκας, με καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 36-33, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το καλάθι του Τϊλμαν για το 36-35, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση… αναπνοής, με τον Γουόκαπ, όμως, να απαντά με τρίποντο.  Η Ένωση, όμως, είχε βρει ρυθμό και με συνεχόμενα τρίποντα του Κουζμίνσκας, πέρασε μπροστά με 47-46 στο 25’, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Δύο καλές άμυνες του Κάνααν, έφεραν τέσσερις πόντους από Παπανικολάου και Πίτερς για το 50-47, ενώ ακόμα ένα κλέψιμο, δια χειρός Παπανικολάου, που οδήγησε σε αιφνιδιασμό του Γουόκαπ για το 52-47, ανάγκασε αυτή τη φορά τον Πλάθα σε τάιμ άουτ. Ένα μεγάλο καλάθι του Πίτερς σε… νεκρό χρόνο, ανέβασε το σερί στο 8-0 (54-47), όμως η ΑΕΚ απάντησε με ένα 5-0 για το 54-52. Φαλ και Πίτερς έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +7 (59-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 59-54.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 6-0 την τελευταία περίοδο, στέλνοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-54). Ο Φλιώνης κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ με τρίποντο για το 65-57, με τον Κουζμίνσκας να μειώνει και πάλι σε 65-60. Τα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκαν, με νέο αιφνιδιασμό του Φλιώνη να φέρνει και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (65-62) και τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Τα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού ήταν συνεχόμενα, με τον Νετζήπογλου, με ακόμα ένα τρίποντο να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 35’, με την Ένωση να επιστρέφει από το -11. Ακόμα ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 68-67, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ. Ο Μιλουτίνοβ με υπέροχη προσπάθεια έγραψε το 69-68, με τον ΜακΛέμορ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει στους 69 πόντους.  Ο Λαρεντζάκης με μεγάλο τρίποντο πέτυχε το 72-69, ο Κουζμίνσκας αστόχησε από την γωνία, όχι όμως και ο Γουόκαπ, που με τρίποντο έγραψε το 75-69 στα 75’’. Ακολούθησε μία μεγάλη άμυνα από πλευράς γηπεδούχων, με τον Κάνααν, με το τρίτο σερί τρίποντο, να… τελειώνει το ματς (78-69) και τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

On Fire: Ακόμα μία γεμάτη εμφάνιση από τον Πίτερς με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον Ολυμπιακό (65-54 στο 31’).

Ξεχώρισαν: Καθοριστικός στο φινάλε ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Κουζμίνσκας με 23 πόντους και 5/6 τρίποντα.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Τεφτίκης