Περιστέρι-ΠΑΟΚ 64-49: Με 22αρα του Χουγκάζ πήρε την τρίτη θέση η ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι με την εξαιρετική εμφάνιση του Χουγκάζ και την καλή αμυντική του λειτουργία νίκησε τον ΠΑΟΚ με 64-49, με αποτέλεσμα να πάρει την τρίτη θέση στο Ελληνικό Σούπερ Καπ 2023.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να έχει τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Η ομάδα του κόουτς Σπανούλη κράτησε την μεγάλη απόσταση του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-26).

Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (12-11) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να έχει τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-37). Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 64-49 και πήρε την τρίτη θέση στο Ελληνικό Super Cup.

Από το Περιστέρι διακρίθηκε ο Χουγκάζ με 22 πόντους, με τους Μήτρου-Λονγκ και Ράγκλαντ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι ΜακΝίς (12 ριμπάουντ) και Τσιακμάς με 14 και επτά πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 53-37, 64-49