ΠΑΟΚ-Περιστέρι 64-81: Σαρωτική η ομάδα του Σπανούλη έκανε το 2-0 στην σειρά

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-64 και έκανε το 2-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ειχε καλύτερη αρχή και πήρε προβάδισμα με +6 στο 4' λεπτό (11-5), με το Περιστέρι να ισοφαρίζει στο 5' λεπτό (11-11). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 13-6 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-9, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-33).

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν την διαφορά και στους έντεκα πόντους (44-33), αλλά οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί  μέρους σκορ 25-13, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-64 και να κάνει το 2-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Μωραίτητς με 17 πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Φράνκε με 16 πόντους, με τους Κακλαμανάκη και Σαλούστρο να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης