Κουμάνοβο-Ακαντέμικ Μπούλτεξ 70-87: Ξεκίνημα με διπλό με 24αρα Μπατσέφ

Η Ακαντέμικ Μπούλτεξ νίκησε εκτός έδρας την ομάδα από το Κουμάνοβο με 87-70 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο δέύτερο γύρο της Βαλκανικής λίγκας,

Αν και το Κουμάνοβο προηγήθηκε με 3-0, η Ακαντέμικ κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 22-10, να περάσει μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διευρύνουν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού είχαν ένα επί μέρους σκορ 15-9, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-22).

Το Κουμάνοβο αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 30-19 και μείωσε την διαφορά, αλλά η Ακαντέμικ παρέμεινε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Οι Βούλγαροι ξέφυγαν στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 31-18 και διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση με αποτέλεσμα να νικήσουν το Κουμάνοβο με 87-70.

Από την Ακαντέμικ Μπούλτεξ ξεχώρισε ο Μπάτσεφ με 24 πόντους, ενώ οι Γκουγκίνο και Βούτσιτσα είχαν από 15 πόντους έκαστος. Από το Κουμάνοβο διακρίθηκαν οι Ντζέκιτς και Ρος με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-22, 22-37, 52-56, 70-87