«Διπλό» πρωτιάς για την Τιβάτ, πρώτη νίκη για Χάποελ Μπερ Σεβα

Η Τιβάτ και η Χάποελ Μπερ Σεβά πήραν τις νίκες στα ματς της Τετάρτης (9/12) για την Βαλκανική λίγκα, νικώντας τις Κουμάνοβο και Χάποελ Ιερουσαλήμ αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Χάποελ Μπερ Σεβά-Χάποελ Ιερουσαλήμ: 76-73

Αν και η Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν μπροστά με ένα πόντο (19-18), η Χάποελ Μπερ Σεβά έπαιξε πιο ανταγωνιστικά και είχε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-43), με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να κάνει μεγάλη προσπάθεια να μειώσει το σκορ, αλλά τελικά να χάνει με 76-73.

Από την Χάποελ Μπερ Σεβά ξεχώρισαν οι Μπελ και Σους με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χάποελ Ιερουσαλήμ διακρίθηκαν οι Μπράιμοχ και Ζάλμανσον με 21 και 18 πόντους.

Η Χάποελ Μπερ Σεβά ανέβηκε στο 1-3, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να πέφτει στο 2-1.

Περίοδοι: 18-19, 34-31, 52-43, 76-73

Κουμάνοβο-Τιβάτ: 78-83

Η Τιβάτ είχε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας πιο αποτελεσματικά, είχε τέσσερις πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Το Κουμάνοβο πέρασε στην αντεπίθεση και έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-62). Η Τιβάτ διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας το Κουμάνοβο με 83-78.

Από το Κουμάνοβο ξεχώρισαν οι Ρος και Αντρέγιεβιτς με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τιβάτ διακρίθηκαν οι Κούσοβατς και Βούτσκοβιτς με 23 και 22 πόντους.

Η Τιβάτ ανέβηκε στο 3-4 και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας για την Βαλκανική χερσόνησο, με την ομάδα από το Κουμάνοβο να πέφτει στο 1-2.

Περίοδοι: 23-26, 41-45, 62-62, 78-83