Βαλκανική λίγκα: Το 2/2 η Χαποέλ Χολόν του Δέδα, νίκες για Ιμπάρ Ροζάχε και Ακαντέμικ Μπουλτέξ

Η Χάποελ Χολόν υπό τις οδηγίες του Στέφανου Δέδα νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Ειλάτ με 94-76, ενώ οι Ιμπάρ Ροζάχε και Ακαντέμικ Μπούλντεξ νίκησαν τις Τιβάτ και Μπερόε αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Χάποελ Ειλάτ-Χάποελ Χολόν: 94-76

Η Χάποελ Χολόν υπό τις οδηγίες του Στέφανου Δέδα βρέθηκε μπροστά με εφτά πόντους στην πρώτη περίοδο (25-18) και ήταν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 48-37. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και ανέβασαν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, για αυτό το λόγο η Χάποελ Χολόν νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Ειλάτ με 94-76, κάνοντας το 2/2.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπράουν και Νέμπο με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χάποελ Χολόν διακρίθηκε ο Μάιλς με 24 πόντους, με τους ΜακΓκι και Χάρις να προσθέτουν από 16 πόντους έκαστος.

Μετά τον αγώνα, ο προπονητής της Χάποελ Χολόν, Στέφανος Δέδας δήλωσε ότι: " Για εμάς κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό, όταν εκπροσωπεί τον Χολόν οπού και αν παίζουμε. Για 35 λεπτά ήμασταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού με την Ειλάτ. Ο τραυματισμός του Γιόγκεφ μας έβγαλε για λίγα λεπτά εκτός πλάνων, αλλά τα διορθώσαμε όλα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Όπως ξέρουν όλοι φίλοι μας, η φιλοσοφία μου κάθε φορά είναι ανάλογη με το παιχνίδι, ένας νέος ηγέτης εμφανίζει κάτι που κάνει τους αντιπάλους να δουλεύουν σκληρά για να προετοιμαστούν. Είμαι χαρούμενος με το πώς κάναμε προετοιμασία με όλες τις άμυνες που χρησιμοποιήσαμε. Αυτή η νίκη είναι αποτέλεσμα του βοηθού προπονητή, Αμιτ για την εξαιρετική δουλειά που έκανε, με το σκάουτινγκ με μόλις λίγες μέρες στην διάθεση του. Ελπίζω ότι οι φίλαθλοι μας είναι χαρούμενοι με την νοοτροπία της ομάδας και θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε έτσι".

Περίοδοι: 18-25, 37-48, 56-67, 94-76

Ιμπάρ Ροζάχε- Τιβάτ: 82-76

Αν και η ΤΙβάτ είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 44-39, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους 19-12. Η Ιμπάρ Ροζάχε νίκησε την Τιβάτ με 82-76.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιμόνοβιτς και Νίρκοβιτς με 23 και 18 πόντους, ενώ από την Τιβάτ διακρίθηκαν οι Ντούροβιτς και Κούσοβατς με 20 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 20-24, 39-44, 63-64, 82-76

Μπερόε-Ακαντέμικ Μπουλτέξ: 85-86

Η Μπερόε είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με έξι πόντους (28-22), αλλά η Ακαντέμικ Μπουλτέξ ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο μρ 50-41. Οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και νίκησαν την Μπερόε με 86-85.

Από την Μπερόε ξεχώρισαν οι Στογιάνοφ και Μίτσελ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ακαντέμικ Μπουλτέξ διακρίθηκαν οι Βίτσιτσα και Γκουγκίνο με 22 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 28-22, 41-50, 63-69, 85-86