Βαλκανική λίγκα: Άνετη νίκη για την Χάποελ Τελ Αβίβ του Καστρίτη

Οι Χάποελ Ειλάτ, Ιρόνι Ναχαρίγια, Μακάμπι Ρισόν και Χάποελ Τ.Α. νίκησαν τις Νες Ζιόνα, Μακάμπι Χάιφα, Χαποέλ Μπερ Σεβά και Μπνέι Χερνζλίγα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Βαλκανικής λίγκας.

Αναλυτικά:

Χάποελ Ειλάτ- Νες Ζιόνα: 93-90

Η Χάποελ Ειλάτ υπερασπίστηκε την έδρας της κόντρα στην Νες Ζιόνα και πήρε την νίκη με 93-90, με την τελευταία να κάνει δύο ήττες στην διοργάνωση.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπεν Κάρτερ και Κέιζι Πράτερ με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Νες Ζιόνα διακρίθηκαν οι Μπέρι Ντέβιον και Κβαν Τσίτχαμ με 22 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 19-17, 43-42, 69-68, 93-90

Μακάμπι Χάιφα-Ιρόνι Ναχαρίγια: 80-86

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ σε όλο το διάστημα του αγώνα, με την Ιρόνι Ναχαρίγια να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (62-61). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησε το προβάδισμα και νίκησαν την Μακάμπι Χάιφα με 86-80.

Από τους νικητές διακρίθηκε ο Κάλιν Λούκας με 21 πόντους, ενώ οι Τζάρον Μπλόσομγκειμ και Τζόε Αλεξάντερ έβαλαν από 16 πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Χάιφα ξεχώρισαν οι Κρις Ντοβ και Άαρον Βαλντές με 22 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 18-18, 38-39, 61-62, 80-86

Χάποελ Μπερ Σεβά- Μακάμπι Ρισόν: 85-96

Αν και η Χάποελ Μπερ Σεβά ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο με 28-22, η Μακάμπι Ρισόν με ένα επί μέρους 23-14 στην δεύτερη περίοδο και 24-18 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε διαφορά εννιά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-60).  Η Μακάμπι Ρισόν πήρε το "διπλό", νικώντας την Χάποελ Μπερ Σεβά με 96-85.

Από την Μακάμπι Ρισόν ξεχώρισαν οι Άκιλ Μίτσελ και Αιζάια Τέιλορ με 25 πόντους έκαστος, ενώ από την Χάποελ Μπερ Σεβά διακρίθηκε ο Κάλεμπ Αγκάντα με 27 πόντους.

Περίοδοι: 28-22, 42-45, 60-69, 85-96

Μπνέι Χερζλίγα- Χάποελ Τελ Αβίβ: 78-87

Η Χάποελ Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Ιωάννη Καστρίτη ήταν μπροστά με μόλις ένα πόντο στην πρώτη περίοδο (16-15), αλλά πήρε διαφορά δώδεκα πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-36).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και νίκησαν την Μπνέι Χερζλίγα με 87-78.

Από τους νικητές, οι Μπαρ Τίμον και Γουόλτερ Λέμον έβαλαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπνέι Χερζλίγα διακρίθηκαν οι Φρανκ Γκέινς και Κότι Κλαρκ με 21 και 17 πόντους.

O Ιωάννης Καστρίτης δήλωσε μετά την νίκη της Χάποελ Τελ Αβίβ χαρακτηριστικά ότι: "Όταν νικάς πάντα αισθάνεσαι υπέροχα και το χρειαζόμαστε αυτό για να "φτιάξουμε" την χημεία μας. Αντιδράσαμε, έτσι όπως έπρεπε να αντιδράσουμε και αν συνεχίζουμε να παίζουμε άμυνα όπως πρέπει, τότε θα πάρουμε κάποια μεγάλα αποτελέσματα".

Περίοδοι: 15-16, 36-48, 58-66, 78-87