Elite League – Ο Χουχούμης σημείωσε 41 πόντους, όμως η Ελευθερούπολη... απέδρασε από το Μεσολόγγι στην 2η παράταση

Η αναμέτρηση του Χαρίλαου Τρικούπη με την Ελευθερούπολη χρειάστηκε 50 αγωνιστικά λεπτά για να ολοκληρωθεί, με τον ΓΣΕ να φεύγει με την νίκη με 104-94 από το Μεσολόγγι, μετά από δύο παρατάσεις, ανεβαίνοντας στο 10-5 (με παιχνίδι λιγότερο). Στο 8-8 έπεσαν οι γηπεδούχοι, που είδαν τον Χουχούμη να έχει 41 πόντους με έξι τρίποντα.

Το Μεσολόγγι  είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με +12 στο 19 (44-32) και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 46-37. Στο β’ μέρος, όμως, η Ελευθερούπολη ανασυντάχθηκε, επέστρεψε άμεσα στο ματς, με το φινάλε να είναι για… γερά νεύρα, τους γηπεδούχους να προηγούνται με 81-75 στα 104’’, τους φιλοξενούμενους, όμως, να τρέχουν ένα 0-6, τον Σκουλίδα με τρίποντο στα 51’’ να ισοφαρίζει σε 81-81, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Χαρίλαος Τρικούπης έδειχνε να… καθαρίζει το ματς, καθώς Κορουπάκης και Χουχούμης έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 για το 86-81. Η Ελευθερούπολη, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς, όχι μόνο απάντησε με ένα 1-6 για το 87-87, που έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση (με τον Ρόμπινσον να ισοφαρίζει με λέι απ στα 9’’ για το φινάλε), αλλά στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με ένα επιμέρους 1-10 για το 88-97. Το Μεσολόγγι δεν είχε, ούτε τα χρονιά, αλλά κυρίως ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει, με τον ΓΣΕ να φεύγει με την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 104-94.

27 πόντους σημείωσε ο εκπληκτικός Χάντσον, με τον Σοκ να προσθέτει 18 πόντους, τον Γράβα να έχει 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους είχαν Σκουλίδας και Τουντζιαράκης, με τον δεύτερο να έχει και 24 ριμπάουντ!

Για τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο Χουχούμης πέτυχε 41 πόντους (!) με έξι τρίποντα, με τον Κουρουπάκη να προσθέτει 17.

Διαιτητές: Ζιώγας-Στρέμπας-Γεράνιος (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 24-21, 46-37, 63-60, 81-81, 87-87 (α’ πρτ.), 94-104

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 41 (6), Φενέρ 8 (1), Δημητρακόπουλος 5 (1), Μανιάς 1, Στράτος, Τόλα 3, Ερμείδης 8 (2), Μολφέτας 5 (1), Κουρουπάκης 17, Καραγεωργίου 6, Διαμαντόπουλος, Νάνος.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 27 (2), Φιλοξενίδης, Σοκ 18 (3), Γράβας 16, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 13 (3), Ξύδης, Γκατζιούρας, Ρόμπινσον 6, Τουτζιαράκης 13.