Σέλτικς - Σίξερς 109-101: Οι «Κέλτες» πήραν το ντέρμπι

Οι Σέλτικς πήραν το ντέρμπι κόντρα στους Σίξερς με 109-101 και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ' ολη την διάρκεια, με τους Σέλτικς να έχουν το πάνω χέρι μεν αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο τελευταίο λεπτό, οι Σίξερς πήγαν...να κλέψουν τη νίκη, κατεβάζοντας την διαφορά στο -3, από το -10, ωστόσο η ψυχραιμία και η ευστοχία στις βολές έδωσαν τη νίκη στην Βοστόνη. . Η νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Χέιγουορντ, ο οποίος έφυγε για τα αποδυτήρια, 3 λεπτά πριν την λήξη και πλέον οι Σέλτικς αγωνιούν αν θα καταφέρει να αγωνιστεί στην συνέχεια.

Κορυφαίος ο Τζέισον Τέιτουμ με  32 με 12 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στα playoff και στις δυο κατηγορίες), με τον Μπράουν να προσθέτει 29.

Για τημ Φιλαδέλφεια, ο Εμπίντ είχε 26 με 16 ριμπάουντ, ενώ από 18 μέτρησαν οι Μπερκς και Ρίτσαρντσον.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 55-49, 75-79, 109-101

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 32 (13 ρ), Χέιγουορντ 12 (2), Τάις 9 (1), Γουόκερ 19, Μπράουν 29 (5), Γ. Γουίλιαμς, Καντέρ, Ρ. Γουίλιαμς 2, Γουαναμέικερ 4, Λάνγκφορντ

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χόρφορντ 6 (7 ρ, 6 ασ), Χάρις 15 (8 ρ, 8 ασ), Εμπίντ 26 (16 ρ) , Ρίτσαρντσον 18 (3), Μίλτον 13 (3), Σκοτ, Μπερκς 18 (1), Θάιμπουλ 5 (1), Κορκμάζ