Αίας Ευ. – Πανερυθραϊκός 80-77: Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Τεράστια νίκη για τον Αίαντα, με την ομάδα του Ευόσμου να επικρατεί του Πανερυθραϊκού με 80-77, να ισοφαρίζει σε 2-2, με το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, στην έδρα των «ερυθρόλευκων», να κρίνει την ομάδα που θα παραμείνει και την νέα σεζόν στην Elite League και αυτή που θα πάρει την άγουσα για την National League 1.

Αίαντας και Πανερυθραϊκός μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Ευόσμου. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, όντας μπροστά με 21-13, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και χάρη σε ένα επιμέρους 13-2, μετέτρεψαν το 25-33 του 17’ σε 38-35, στο φινάλε του πρώτου μέρους.  Η αντεπίθεση του Αίαντα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το συγκρότημα από τον Εύοσμο να ξεκινά με ένα εντυπωσιακό 11-3, στέλνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-38). Το παιχνίδι, όμως, είχε δρόμο μπροστά του, με τον Πανερυθραϊκό να απαντά με ένα δικό του 8-0, φτάνοντας και πάλι σε απόσταση βολής (49-47), με το +2 για τους γηπεδούχους να παραμένει μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (59-57). Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (68-68 στο 36’). Ένα 6-0 των «ερυθρόλευκων» μετέτρεψε το 70-68 σε 70-74, όμως ο Αίαντας απάντησε με το ίδιο νόμισμα, με τους Βίκτορ και Αμπατζά, με ένα 7-0 να πετυχαίνουν το 77-74 στα 36’’. Ο Μπρούερ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση, με τον Πετράκη να κερδίζει το φάουλ και με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 78-74. Ο Τσρνιτς απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 78-77 στα 15’’, ο Κωνσταντινίδης με 2/2 βολές πέτυχε το 80-77, ο Αθηναίου αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, με τον Αίαντα να παίρνει μια τεράστια νίκη  που τον κρατά ζωντανό στο κυνήγι της παραμονής στην κατηγορία, η οποία και θα κριθεί σε ένα πέμπτο ματς, στην έδρα του Πανερυθραϊκού.

16 πόντους σημείωσε ο εξαιρετικός Αμπατζάς για τον Αίαντα, που είχε τον Βίκτορ με 15 πόντους, εννέα ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα και δύο τάπες. Για τον Πανερυθραϊκό, που θα έχει μία τελευταία ευκαιρία για την παραμονή και μάλιστα εντός έδρας, Κουφόπουλος και Μπρούερ είχαν από 17 πόντους έκαστος, με τον Αθηναίου να προσθέτει 16, έχοντας πέντε τρ΄ίποντα, ενώ ο Κουρουπάκης είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Ευφραιμίδης-Γερακίνης (Αργυρού)

Δεκάλεπτα: 13-21, 38-35, 59-57, 80-77

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 10 (3), Βίκτορ 15, Αμπατζάς 16 (3), Κωνσταντινίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 13 (1), Ναούμης 9 (2), Πετράκης 4, Πετανίδης 4, Γαρέζος 2, Μαλέλης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 12 (4), Νικολαΐδης, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 17 (3), Τσουργιάννης, Μπρούερ 17 (2), Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 13, Αθηναίου 16 (5).