Παπάγος - Πανιώνιος 73-75: Ο Μιλεντίγιεβιτς στο φινάλε έστειλε τους Νεοσμυρνιώτες στο F4

Ο Πανιώνιος σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι έφυγε νικητής από το Σαλούν επικρατώντας του Παπάγου 75-73 με εύστοχο τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίνεται στο Final-Four της διοργάνωσης.

Ο Πανιώνιος ήθελε να… καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το «Σαλούν», κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να ξεφεύγει με 20-10 στο 8’ και 33-20 στο 14’. Η ομάδα του Παπάγου απέδειξε πως άξια έφτασε μέχρι τα Play Offs και με ένα επιμέρους 14-4, έφτασε σε απόσταση βολής (34-37), με τον Πανιώνιο, πάντως, να φτάνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, μπροστά με 43-37.

Στην επανάληψη ο Ιστορικός, με τον Μιλεντίγιεβιτς να κάνει σπουδαία πράγματα απέκτησε διψήφιες τιμές διαφορά 49-39 στο 23' , με την ομάδα του Παπάγου να αντιδράει και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Καρακώστα και του Κόη να μειώνει στο δίποντο 51-53 στο 26'. Ο Πανιώνιος έβγαλε εκ νέου αντίδραση και αύξησε και πάλι την διαφορά στους 10 (53-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η ομάδα του Παπάγου εγκλώβισε τον Πανιώνιο , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έφτασε να μειώσει το ματς το πόντο 68-69 στο 38'. O Ματσάγγος και Καρακώστας έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 55'' δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Ο Ντέιβις με 1/2 βολές μείωσε σε 73-72 , ο Ματσάγγος έχασε την επίθεση και το ρολόι έδειχνε 33''. Ο Πανιώνιος είχε την επίθεση και ο απίστευτος Μιλεντίγιεβιτς με εύστοχο τρίποντο χάρισε την νίκη με σκορ 75-73 και συνεπώς την πρόκριση στο Final-Four.

O Mιλεντίγιεβιτς ήταν συγκλονιστικ΄ος σκοράρορντας 33 πόντους με 6 τρίποντα και ακολούθησε ο Κακλαμανάκης με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ο Κόης τελείωσε με 22 πόντους και ο Καρακώστας με 18.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-43,53-63,73-75

Διαιτητές: Καρπάνος-Ζιώγας-Μαρτινάκος (Κυρτάτας)

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 9, Καρακώστας 18 (2), Κυριλής, Σταματίου, Κόης 22 (2), Ματσάγγος 10 (2), Γουίλιαμς 6, Τζουγκαράκης, Σανδραμάνης 6, Γάργαλης 2.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 33 (6), Παπαδιονυσίου 4, Χάρις 5 (1), Χάλαρης 5 (1), Κακλαμανάκης 14, Βουγιούκας, Βαφειάδης, Ντέιβις 12, Γκίκας 2.