Διπλό για Μάβερικς στο Ντένβερ, ο Μπογκντάνοβιτς με επτά τρίποντα κουβάλησε τους Πίστονς στο Μαϊάμι

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Τετάρτης (7/12).

Αναλυτικά:

Χιτ-Πίστονς: 96-116

Τα ηνία του αγώνα άνηκαν στους Χιτ στα πρώτα λεπτά, οι οποίοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι δύο ομάδες είχαν σερί στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους  να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-47).

Η ομάδα από το Ντιτρόιτ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-23, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-73). Οι Πίστονς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 38-23, νίκησαν εκτός έδρας τους Χιτ με 116-96.

Από τους Πίστονς διακρίθηκαν οι Μπογκντάνοβιτς και Μπαρκς με 31 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Χίρο (3ρ. και έξι ασίστ) και Αντεμπάγιο (15ρ. και δύο ασίστ) με 34 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 25-20, 50-47, 73-78, 96-116

Νάγκετς-Μάβερικς: 115-116

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Μάβερικς να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-29). Αν και οι Νάγκετς μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο (38-37, 16' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-58).

Παρότι η ομάδα από το Ντένβερ προσπέρασε στο σκορ και ήταν στο +2 (69-67, 30' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσες απαντήσεις, ξαναπαίρνοντας το τιμόνι του αγώνα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-86). Με ένα σερί έντεκα πόντων , οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με ένα πόντο στο 45' λεπτό (112-111). Οι Μάβερικς ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά και νίκησαν εκτός έδρας τους Νάγκετς με 116-115.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Χάρνταγουει (3ρ. και δύο ασίστ) και Ντόντσιτς (10ρ. και δώδεκα ασίστ) με 29 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νάγκετς ξεχώρισαν οι Γκόρντον και Χίλαντ με 27 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 29-36, 58-64, 86-91, 115-116