Αρμάνι-Βίρτους 75-68: Κατέκτησε το Ιταλικό Σούπερ Καπ η ομάδα του Μιλάνου

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Βίρτους Μπολόνια στον τελικό με 75-68 και κατέκτησε το Ιταλικό Σούπερ Καπ της φετινής σεζόν.

Η Αρμάνι προηγήθηκε από την πρώτη περίοδο (21-16) και βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 12 πόντους (45-33). Η Βίρτους με ένα επί μέρους 18-8 μείωσε στους δύο πόντους την διαφορά από την ομάδα του Μιλάνου στο τέλος του ημιχρόνου (53-51), αλλά οι Scarpette Rosse πήραν έστειλαν την διαφορά και πάλι στους εφτά (58-51) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η Αρμάνι διατήρησε την διαφορά και νίκησε με 75-68 την Βίρτους Μπολόνια, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Ιταλικό Σούπερ Καπ.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Ντατόμε και Πάντερ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Αλιμπέγκοβιτς και Γκάμπλε σκόραραν για την Βίρτους 13 και 12 πόντους, με τον Αμπάς να προσθέτει ακόμη 12 πόντους.

Περίοδοι: 21-16, 45-33, 53-51, 75-68