Σέλτικς - Ράπτορς 103-104: Με τρίποντο στην εκπνοή οι πρωταθλητές! (vid)

Οι Σέλτικς βρέθηκαν μόλις λίγα δευτερόλεπτα από το 3-0, όμως ο Τζι Ανουνόμπι ευστόχησε στην εκπνοή του χρόνου και έδωσε τη νική στην ομάδα του Καναδά (103-104)!

Οι Ράπτορς βρισκόντουσαν σε ρόλο κυνηγού σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, είδαν του Σέλτικς να ξεφεύγουν στο +10 (57-47), όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 2-1 την σειρά, μετά το τελικό 103-104.

Η ομάδα του Τορόντο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να περάσει μπροστά στην τρίτη περίοδο και σε ένα φινάλε-θρίλερ στο τελευταίο μέρος του ματς, ο Ανουνόμπι ευστόχησε στην εκπνοή του χρόνου και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από τους νικητές ξεχώρισε  Λάουρι με 31 πόντους ενώ ο Φρεντ ΒανΒλίτ σημείωσε 25 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 29 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 19 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-28, 57-47, 80-76, 103-104

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 15 (5/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 9 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 29 (4), Σμαρτ 11 (4/15 σουτ, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (12 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς 5 (1), Καντέρ 4, Φολ, Ρ. Γουίλιαμς 3 (7 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 5

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 12 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκασόλ 10 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 31 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΒανΒλίτ 25 (5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ιμπάκα 2 (1/6 σουτ), Πάουελ 8 (2), Τόμας