Αγχωτικές νίκες για Πέισερς και Ράπτορς, με ανατροπή οι Θάντερ και Κλίπερς

Με τέσσερα ματς συνεχίστηκε η δράση στο NBA τα ξημερώματα της Πέμπτης (13/8), με τους Πέισερς, Ράπτορς, Θάντερ και Κλίπερς να επικρατούν των Ρόκετς, Σίξερς, Χιτ και Νάγκετς αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Ρόκετς-Πέισερς: 104-108

Αν και οι Ρόκετς προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 33-29, οι Πέισερς γύρισαν το παιχνίδι στο τέλος του ημιχρόνου (50-51), διατήρησαν την διαφορά και κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα από το Χιούστον  με 108-104.

Περίοδοι: 33-29, 50-51, 77-79, 104-108

Σίξερς-Ράπτορς: 121-125

Οι Ράπτορς είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα (32-35) και πήραν με ένα επί μέρους 35-26 πήραν μια διαφορά 12 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι πρωταθλητές επικράτησαν των Σίξερς με 125-121.

Περίοδοι: 32-35, 52-55, 78-90-121-125

Θάντερ-Χιτ: 116-115

Οι Θάντερ νίκησαν τους Χιτ με 116-115 σε ένα ματς που είχε μεγάλες διακυμάνσεις. Αν και με ένα επί μερους 34-20 η ομάδα από το Μαιάμι βρισκόταν μπροστά με 18 πόντους στην τρίτη περίοδο, οι Θάντερ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με ένα δικό τους επί μέρους 34-14 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (34-15).

Περίοδοι: 29-42, 62-66, 82-100, 116-115

Νάγκετς-Κλίπερς: 111-124

Αν και οι Νάγκετς βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 58-50, οι Κλίπερς παίζοντας αποτελεσματικό και ωραίο μπάσκετ μείωσαν στον ένα πόντο στο τρίτο δωδεκάλεπτο (91-90) και με ένα επί μέρους 34-19 στην τέταρτη περίοδο  κατάφεραν να νικήσουν τους Νάγκετς με 124-111.

Περίοδοι: 25-26, 58-50, 91-90,111-124