Νίκες για Σέλτικς, Σπέρς, Μάτζικ και Σανς

Η δράση στο NBA έχει ξεκινήσει από τις 30/7 και οι ομάδες παλεύουν είτε για μια θέση στα playoffs είτε για το όσο δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα. Πέρα από την επικράτηση των Νετς κόντρα στους Γουίζαρντς με 118-110 και την ήττα των Μπακς από τους Ρόκετς με 120-116, οι Σέλτικς επικράτησαν δια πυρός και σιδηρού των Μπλέιζερς με 128-124, οι Σπέρς πήραν την νίκη κόντρα στους Γκρίζλις με 108-106, οι Μάτζικ επιβλήθηκαν των Κίνγκς με 132-116, ενώ οι Σανς πήραν το φύλλο αγώνος έναντια στους Μάβερικς με 117-115.

Αναλυτικά:

Σέλτικς-Μπλέιζερς: 128-124

Αν και οι Σέλτικς προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 19 πόντους (67-48), η ομάδα από την Βοστώνη κόντεψε να χάσει το ματς, με τους Μπλέιζερς να μην αξιολογούν σωστά τις τελευταίες φάσεις και να δέχονται την ήττα με 128-124

Δεκάλεπτα: 37-24, 67-48, 94-86, 128-124

Γκρίζλις-Σπερς: 106-108

Οι Σπερς βρισκόταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, αλλά οι Γκρίζλις δεν τους άφησαν να ξεφύγουν. Η διαφορά μεγάλωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την ομάδα από το Μέμφις να την ροκανίζει στην τέταρτη περίοδο και τελικά τα Σπιρούνια να επικρατούν με 106-108.

Δεκάλεπτα: 25-31, 54-59, 76-85, 106-108

Μάτζικ-Κινγκς: 132-116

Οι Μάτζικ πάτησαν από τα πρώτα λεπτά το γκάζι (61-44) και διεύρυναν συνεχώς την διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγούνται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 35 πόντους (113-78). Οι Κίνγκς δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και με ένα επί μέρους 19-38 στην τέταρτη περίοδο προσπάθησαν να καλύψουν την διαφορά και τελικώς η ομάδα από το Ορλάντο επικράτησε με 132-116.

Δεκάλεπτα: 44-26, 78-54, 113-78, 132-116

Σανς-Μάβερικς: 117-115

Αν και οι Μάβερικς είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (60-73), οι Σανς με ένα επί μέρους 36-19 στην τρίτη περίοδο πήραν τα ηνία του παιχνιδιού (96-92) και παρά την σθεναρή αντίσταση των παικτών από το Ντάλας, οι Σανς κατόρθωσαν και επικράτησαν με 117-115.

Δεκάλεπτα: 23-35, 60-73, 96-92, 117-115