Καλαμάτα – Κρόνος 28-73: Άγγιξε το triple double η Ζιάκα

Η διαφορά δυναμικότητας του Κρόνου με την Καλαμάτα ήταν δεδομένη πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης και… πιστοποιήθηκε και κατά την διάρκεια του αγώνα, με την ομάδα του Αγ. Δημητρίου να δέχεται 17 πόντους στα πρώτα 30’,  να επικρατεί με το εμφατικό  73-28 κάνοντας το 4Χ4 και πλέον να παίζει τον τίτλο του πρωταθλητή στις Κορασίδες σε… μία ζαριά, την Κυριακή (2/8), απέναντι στην Καβάλα.  Ασταμάτητη η Αγγελική Ζιάκα… άγγιξε το triple double, έχοντας 25 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα.

Το ενδιαφέρον του παιχνιδιού κράτησε κάτι παραπάνω από 2 λεπτά, με την Καλαμάτα και τον Κρόνο ισόπαλους στο 4-4. Από εκείνο το σημείο και μετά, φάνηκε η τεράστια διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με τις παίκτριες του Αγ. Δημητρίου να τρέχουν ένα σερί 0-9 για το 4-13, να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά εννέα πόντων (7-16) και με ακόμα πιο εντυπωσιακή εμφάνιση στο 2ο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 6-16), να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την διαφορά να… αγγίζει τους 20 πόντους (13-32).

Ίδια η εικόνα και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Κρόνο να κάνει… συντήρηση δύναμης ενόψει του αγώνα της Κυριακής απέναντι στην Καβάλα, που θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή στις Κορασίδες. Αυτό, βέβαια, δεν εμπόδισε την διαφορά να συνεχίζει να παίρνει την… ανηφόρα, με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να δέχεται μόλις τέσσερις πόντους στο δεκάλεπτο, να πετυχαίνει (και πάλι) 16, ανεβάζοντας το σκορ στο 17-48 και με επιμέρους σκορ 11-25 στο τέταρτο δεκάλεπτο, να… βγάζει την υποχρέωση, φτάνοντας στην νίκη με σκορ 28-73.

Τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε η Αγγελική Ζιάκα, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα και  τέσσερις ασίστ. 10 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε η Τσούρτη, ενώ για την ομάδα της Καλαμάτας, η Ευτυχιάκου είχε 14 πόντους.

Διαιτητές: Καραβίτης, Μελισσάρης

Δεκάλεπτα: 7-16, 13-32, 17-48, 28-73

Καλαμάτα 80 (Γεωργίου): Ευτυχιάκου 14, Χρυσανθακοπούλου 1, Κυριακοπούλου 2, Σερεμετάκη, Παναγιωτοπούλου 6(1), Σταυροπούλου, Παπαδοπούλου 2, Φραγγέα 1, Χρονοπούλου 2.

Κρόνος Αγ.Δημ. (Σταμούλης): Σιδερίδου 8, Ιωσηφέλη 4, Διαμαντοπούλου 3(1), Τσούρτη 10, Ισουφάι, Γρηγοροπούλου Γ. 9, Τσάμη 4, Ζιάκα 25, Μαντή, Γρηγοροπούλου Μ. 4, Δραμιτινού 4.