Kαβάλα-Άρης 36-50: Η Κυρπιζλίδου έκανε την διαφορά

Σε ένα ματς με αργό ρυθμό και χαμηλό σκορ, ο Άρης κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα τη νίκη κόντρα στην Καβάλα με 50-36 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του. Κορυφαία η Κυρπιζλίδου με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

«Φτωχό» το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά αγχωμένες. Σκόραραν με δυσκολία, με τον Άρη να έχει ένα ισχνό προβάδισμα της τάξης των 1-2 πόντων. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις «κιτρινόμαυρες» μπροστά με 13-12.

Ο Άρης στόχευε στην άμυνα στην Σπανίδου, η οποία δυσκολευόταν να βοηθήσει να βρει σκορ η ομάδα της. Έτσι, οι (τυπικά) φιλοξενούμενες βρήκαν ευκαιρία και μετά το ισόπαλο 15-15, με ένα σερί 8-0 πήραν διαφορά. H Kαβάλα άλλαξε την άμυνα της, σε ζώνη, όμως η αντίπαλος της βρήκε λύσεις από μέση απόσταση και την έσπασε, πηγαίνοντας παράλληλα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10, 29-19.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Άρης γύρισε την μπάλα, βρήκε λύσεις τόσο από μέση απόσταση όσο και κοντά στο καλάθι και ανέβασε κι άλλο την διαφορά, στους 17 (39-22), με επί μέρους σκορ 10-3. Η Καβάλα όμως αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 μείωσε την διαφορά στους 11, 39-27, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Θεσ/νίκης μέσα από την άμυνα απέτρεψε στην αντίπαλο της να πλησιάσει και άλλο στο σκορ μέσα από την πιεστική της άμυνα, με αποτέλεσμα να μην απειληθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει σε μια σχετικά άνετη νίκη με 50-36.

Κορυφαία για τις «κιτρινόμαυρες» η Κυρπιζλίδου με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, απο κοντά και η Δροσούνη με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Στον αντίποδα η Κελεμένη έκανε υπερπροσπάθεια (14 π, 3ρ, 5κλ, 2 ασ 2 μπλοκ και 6 λάθη) ωστόσο δεν ήταν αρκετή για την ομάδα της.