Αποτελέσματα NBA: Εμφατικά οι Χοκς και Ρόκετς, Νίκες για Σανς και Νάγκετς

Σημαντικές αναμετρήσεις έγιναν για ακόμα ένα βράδυ στο NBA , που με νίκη έφυγαν από το παρκέ οι Χοκς , Γουίζαρντς , Σανς, Ρόκετς και Νάγκετς.

Χοκς-Χόρνετς 132-91

Ένα πολύ καλό παραγωγικό βράδυ είχαν οι Χοκς που κέρδισαν τους Χόρνετς  με το εμφατικό 132-91. Η ομάδα από την Ατλάντα είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και έφτασε έτσι την 31η νίκη και βρ΄΄ισκεται στην τελευταία θέση των Play-In.

Ο Μάρεϊ ήταν καταπληκτικ΄ος έχοντας 28 πόντους και 12 ασσίστ και ακολούθησε ο Φερνάντο με 25. Από τους ηττημένους ο Μπρίτζις είχε 27 πόντους ,αλλά ήταν κυριολεκτικά μόνος.

xokschornets

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-28, 66-48, 99-74, 132-91

Ρόκετς-Τζαζ 147-119

Η ομάδα του Χιούστον έκανε ότι ήθελε τους Τζαζ και τους υποχρεώσε σε μια βαριά ήττα με σκορ 147-119 , με τους νικητές να βρίσκονται μια νίκη μακρι΄α για την είσοδό τους στα Play-In

Γκριν και ΒανΒλιτ ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους νικητές με τον πρώτο να σταματά στους 41 πόντους και τον δεύτερο στους 35. Από την άλλη ο Κόλλινς είχε 25 πόντους.

tzazrokets

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 47-21, 85-55, 122-91, 147-119

Σπερς - Σανς 106-131

Καταιγιστικοί από την πρώτη και όλας περίοδο ήταν οι Σανς που κέρδισαν 131-106 τους Σπερς και κατέλαβαν την τελευταία θέση στα Play-Offs.

Ο Μπούκερ ήταν καταπληκτικός με 32 πόντους και 9 ασσίστ και ακολούθησε ο Ντουραντ με 25 πόντους. Από τους Σπερς ο Τζόνσον είχε 14 πόντους.

spurssuns

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 47-65, 71-103, 106-131

Γουίζαρντς - Ράπτορς 112-109

Με μια αντεπίθεση δια χειρός Πόουλ και Κούζμα στην τελευταία περίοδο , η Γουίζαρντς πέτυχαν μια σπουδαία νίκη και έφτασαν την 13η στο πρωτάθλημα.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι διπλοί Αβντίγια με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ και Πόουλ με 18 πόντους και 12 ασσίστ, ενώ από την ομάδα του Καναδά ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ σταμάτησε στους 31 πόντους αλλά όπως αποδείχθηκε δεν ΄ηταν αρκετοι.

wizzardsraptors

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 51-48, 77-81, 112-109

Μπλέιζερς - Νάγκετς 111-114

Σε τροχιά Play-Offs συνεχίζουν οι Νάγκετς που πέρασαν και από την έδρα των Μπλέιζερς με τους Γκόρντον και Τζάκσον να χαρίζουν την νίκη στην ομάδα τους με σκορ 114-111.

Ο Τζάκσον πέτυχε 23 πόντους ενώ ο Γκόρντον έκανε double double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ριθ είχε 24 πόντους με 8 ριμπάουντ.