Τίμπεργουλβς-Μάβερικς 111-99: Επικράτησε η Μινεσότα παρά την 25αρα του Ντόντσιτς

Στο Άμπου Ντάμπι και στην Etihad Arena ξεκίνησε η σεζόν 2023/24 για το NBA, με τους Τίμπεργουλβς να νικούν τους Μάβερικς με 111-99 στον πρώτο αγώνα της preseason.

Στο  πρώτο φιλικό της σεζόν για το NBA είχαν περιορισμένο χρόνο συμμετοχής οι παίκτες των Μάβερικς και των Τίμπεργουλβς.

Η ομάδα από την Μινεσότα ήταν καταγιστική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του κόουτς Φιντς είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-49).

Οι "λύκοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-74). Οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν τους Μάβερικς με 111-99 σε φιλικό αγώνα.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς και Ρίντ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς και Χάρντι με 25 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 37-19, 66-49, 87-74, 111-99

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Φιντς): ΜακΝτάνιελς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τάουνς 20 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Γκομπέρ 9 (8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνλι 5 (1), Άντερσον 2, Μίλτον 12 (5/6 σουτ), Ριντ 16 (6/11 δίποντα, 4/5 βολές), Μπράουν 6 (2), ΜακΛάφλιν 2, Μουρ 3, Μινότ, Γκάρζα 12 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίλερ 4, Ράιαν

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Κιντ): Γουίλιαμς 6 (2/7 τρίποντα), Πρόσπερ 1, Λάιβλι 2, Ντόντσιτς 25 (3/8 τρίποντα), Ίρβινγκ 2, Πάουελ 5, Γκριν 6, Κάρι, Κλέμπερ 2, Χάρντι 13 (1), Έξουμ 5 (1), Μόρις 3 (1), Λόσον 7 (1), Χολμς 2, Μπράουν, Γουόκερ 8 (2), Ντένις 7 (2), Βίσκαμπ 5 (1)