Ελλάδα - Λετονία 75-64: Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U18 (vid)

Με νίκη (75-64) κόντρα στη Λετονία ξεκίνησε το συγκρότημα του Κώστα Κεραμιδά, με τις Ελληνίδες αθλήτριες να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση.

Παρόλα αυτά άτυχη στάθηκε η  Μαρκέλα Σταμούλου των Εσπερίδων που υπέστη τραυματισμό. Η νεαρή παίκτρια χτύπησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με το σκορ να βρίσκεται στο 24-14. Αποσύρθηκε για το υπόλοιπο ματς το οποίο παρακολούθησε από τον πάγκο με την υπόιπη αποστολή.

Ένα από τα χαρακτηριστικά στιγμιότυπα του αγώνα ήταν το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου. Τότε η Κατερίνα Μπαξεβάνου εκμεταλλεύτηκε το κλέψιμο της Κελμένη και ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου κάνοντας το σκορ 40-32 υπέρ της Ελλάδας.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Κελεμένη με 21 πόντους, ενώ η Δαμουλάκη βρέθηκε κοντά στο τρίπλ νταμπλ με την αθλήτρια της Λευκάδας να έχει17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα είανι κόντρα στην Τσεχία και πάλι στα «Δυο Αοράκια», με το παιχνίδι να ξεκινά στις 19:00

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-32, 57-49, 75-64

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Κούπερ 6, Δαμουλάκη 17(1), Κελεμένη 21(5), Παλάσκα, Σταματάκη 5, Αλεξιά 2, Μπαξεβάνου 8, Χριστάκη 5, Σταμούλου 3(1), Βασιλείου 8.

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.