Ελλάδα - Σλοβακία 56-54: Πρώτη νίκη για την γαλανόλευκη στο European Challenger

Η Εθνική Νεανίδων επικράτησε με 56-54 της Σλοβακίας και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο European Challenger του Ηρακλείου.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και επέβαλε τον ρυθμό της, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους (18-10, 10'). Oι αθλήτριες του Γερεουδάκη ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν από την Σλοβακία στο + 12 (39-27, 20'). Mετά την ανάπαυλα η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική καθώς οι Σλοβάκες πέρασαν στην αντεπίθεση και με επιμέρους 6-16 στο τρίτο δεκάλεπτο πλησίασαν σε απόσταση... αναπνοής (45-43, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Σλοβακία ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι (48-49, 34'). Με τις δύο ομάδες να πορέυονται χέρι-χέρι τα τελευταία λεπτά ήταν... θρίλερ. Η λύση για την γαλανόλευκη ήρθε λίγο αργότερα από την Δαμουλάκη, η οποία με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 56-54, αφού οι Σλοβάκες δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο καλάθι στην τελευταία τους επίθεση.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Πολυμένη με 17 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Γρηγοροπούλου με 16 πόντους.

Από την Σλοβενία ξεχώρισε η Γιακουμπτσέκοβα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-27, 45-43, 56-54.