U16 Ισπανία – U16 Ελλάδα 74-50: Το όνειρο σταμάτησε στα προημιτελικά

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ελλάδα απέναντι στην Ισπανία, με την Εθνική μας ομάδα να υποτάσσεται στην ανωτερότητα της «ρόχα» στο β’ μέρος, γνωρίζοντας την ήττα με 74-50  και να συνεχίζει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16.

Η «ρόχα» στηρίχθηκε στην άμυνα της στο πρώτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας την Εθνική μας ομάδα σε ενεργητικό μόλις εννέα πόντων στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης (15-9). Στην συνέχεια, όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε λύσεις και με πρώτα βιολιά της Χωλοπούλου και Χατήρα, έκλεισε το πρώτο μισό πίσω με έναν πόντο (30-29).

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε… καταστροφική για την Εθνική μας ομάδα, που είδε την Ισπανία να τρέχει ένα επιμέρους 16-3, μετατρέποντας το 34-33 του 24’ σε 50-33 στο 28’με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-38 υπέρ της Ισπανίας. Ίδια η εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με την «ρόχα»  να τρέχει ένα σερί 9-0 που μετέτρεψε το 54-40 σε 63-40… τελειώνοντας το ματς. Έτσι, το τελικό 74-50 στέλνει Ισπανία στα ημιτελικά και την Ελλάδα στους αγώνες κατάταξης 5-8, απέναντι στον ηττημένο του Κροατία - Βέλγιο.

Η Χατήρα με 11 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελλάδας, με τις Χωλοπούλου, Στολίγκα και Παρασκευοπούλου να ακολουθούν με οκτώ πόντους.

Για την Ισπανία, 24 πόντους είχε η Καριόν, με την Τιάμ να ακολουθεί με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τεϊχέιρα (Πορτογαλία), Χασάνοφ (Αζερμπαϊτζάν), Ματουσζεβσκα (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 15-9, 30-29, 52-38, 74-50

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου, Φελούρη 5, Σιουμουρέκη 3, Τσινασλανίδου, Ζιάκα 2, Χατήρα 11(1), Χωλοπούλου 8(2), Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου 5(1), Παρασκευοπούλου 8, Στολίγκα 8(2), Σύρπα.