Ελλάδα – Πορτογαλία 61-46: Η Χωλοπούλου κράτησε τις Κορασίδες στο… κόλπο της παραμονής

Με την Βασιλική Χωλοπούλου να κάνει…όργια (30 π΄όντοι, 10 ριμπάουντ, πέντε ασίστ), η Ελλάδα επικράτησε της Πορτογαλίας με 61-46 και το απόγευμα του Σαββάτου θα διεκδικήσει την 13η θέση του Eurobasket U16 και την παραμονή της στην Α’ κατηγορία, σε ένα τελευταίο παιχνίδι, απέναντι στην Τσεχία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα και με όπλο την άμυνα, προηγήθηκε με 12-4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Πορτογαλία αντέδρασε, επέστρεψε στο ματς,  το οποίο έγινε ντέρμπι μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η Χωλοπούλου πήρε και πάλι το όπλο της, έστειλε την Ελλάδα σε διψήφιο προβάδισμα (53-43 στο 27’), με την Ελλάδα να φτάνει στην νίκη με 61-36.

30 πόντοι, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ ήταν ο απολογισμός της ασταμάτητης Χωλοπούλου, ενώ για την Πορτογαλία ξεχώρισε η Πάλμα με 12 πόντους και η Σίλβα με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Μεντόθα (Ισπανία), Μίκουλιτς (Κροατία), Ντόρι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 12-4, 26-22, 43-40, 61-46

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 30 (3τρ., 10ρ), Καρρά 5, Πατσιατζή 9 (1), Σταθοπούλου 2, Σύρπα 6, Μπαλτζή, Γιάνταη 6, Καζάκη 3 (1), Λιανούδη, Παπαγιαννάκη