Πορτογαλία – Ελλάδα 66-60: «Γλυκιά» ήττα πρόκρισης

Η Εθνική Ελλάδας, αν και βρέθηκε στο -11 στο 27’ (44-33), πέρασε μπροστά με +2 στο 37 (54-56) και παρά την ήττα της με 66-60 από την Πορτογαλία, κράτησε το +7 του πρώτου αγώνα και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου που την στέλνει στην τελική φάση του Eurobasket 2023. Εξαιρετική η "διπλή" Φασούλα με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, στους 32 πόντους σταμάτησε η Κορέια για την Πορτογαλία.

Οι άμυνες κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Πορτογαλίας, όπως δείχνει το 13-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς χρειάστηκαν πάνω από 3’ για να πετύχει η Φασούλα το 14-11. Χριστινάκη και Φασούλα έβαλαν την Ελλάδα μπροστά με 18-17, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Πορτογαλία να τρέχει ένα 9-3 για το 27-20, με τις γηπεδούχες να κλείνουν το ημίχρονο στο +8 (30-22).

Πέντε πόντοι της Κορέια έφερε την Πορτογαλία στο +13 (35-22), για να ακολουθήσει ένα 9-2 από πλευράς Ελλάδας, με την διαφορά να… ροκανίζεται στους έξι πόντους (37-31). Η Πορτογαλία, όμως, συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς, με τις Βιάνα και Κοστούρκοβα να φέρνουν και πάλι την γηπεδούχο ομάδα στο +11 (44-33). Κάπου εκεί ξεκίνησε η ελληνική αντεπίθεση, με τις Φασούλα και Σταμολάμπρου να γράφουν το 46-40 του 30’. Σπανού και Χριστινάκη μείωσαν ακόμα περισσότερο (48-45), ενώ η Φασούλα έφερα το ματς στον πόντο (52-51), με 5’ για το φινάλε. Η Ελληνίδα σέντερ με 2/2 βολές έβαλε την Εθνική μας ομάδα μπροστά με 53-52, ενώ η Σωτηρίου με τρίποντο έγραψε το 54-56. Κάπου εκεί, όμως, ακολούθησε ένα 8-0 από πλευράς Πορτογαλίας για το 62-56,  με την Ελλάδα να προσπαθεί να κρατήσει το +7 του πρώτου αγώνα. Η Κορέια με 2/2 βολές έγραψε το 66-60 στα 19’’, με την Παυλοπούλου να αστοχεί σε τρίποντο στα 5’’, την Πορτογαλία, όμως, να μην έχει χρόνο για μια τελευταία επίθεση. Έτσι. το τελικό 66-60 έδωσε την νίκη στην Πορτογαλία και την… πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2023 στην Ελλάδα, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρά το αρνητικό αποτέλεσμα… κλείδωσε την πρωτιά του ομίλου, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων.

Απίστευτη εμφάνιση από την Μαριέλα Φασούλα, με την Ελληνίδα σέντερ να έχει 27 πόντους και 12 ριμπάουντ και την Χριστινάκη να προσθέτει 13 πόντους.

Για την Πορτογαλία, 32 πόντους είχε η Κορέια και 10 πόντους η Σίλβα.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60