Ελλάδα – Σερβία 51-85: Διαφορά ποιότητας

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την Εθνική Γυναικών, με την Ελλάδα να πληρώνει το 3-23 της δεύτερης περιόδου και να υποκλίνεται στην ανωτερότητα της Σερβίας, όπως δείχνει το τελικό 51-85, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του Eurobasket.

Η Σερβία ξεκίνησε δυνατά το ματς, καθώς προηγήθηκε με 9-0, όμως η Ελλάδα αντέδρασε… ροκανίζοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους, με το φινάλε του 10λεπτου (13-17). Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως, ήταν καταστροφικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς η Σερβία έτρεξε ένα σερί 13-0 για το 13-30. Έπρεπε να περάσουν 5 ½ λεπτά για να σημειωθεί ο πρώτος ελληνικός πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Σπανού με 1/2 βολές να γράφει το 14-30, όμως η Σερβία ήταν ασταμάτητη, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με +23 (16-40).

Το επιμέρους 3-23 της δεύτερης περιόδου, ουσιαστικά έκρινε και την εξέλιξη της αναμέτρησης, με την Σερβία, όμως, να συνεχίζει με το… πόδι στο γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +37 στο 26’ (23-60), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-65, την διαφορά να ανεβαίνει μέχρι το +40 (42-82 στο 37’) και την… μπίλια να κάθεται τελικά στο + 34.

Έτσι, το τελικό 51-85, φέρνει την Σερβία στο 2-0 και την Ελλάδα στο 0-2, με την Εθνική μας ομάδα να περιμένει την εξέλιξη του αγώνα της Ιταλίας με το Μαυροβούνιο, για να γνωρίζει τι θα χρειάζεται στο τελευταίο ματς απέναντι στην Σκουάντρα Ατζούρα (20/6, 19:00), ώστε να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες θα έχει για πρόκριση.

Η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους, ήταν η μοναδική από πλευράς Ελλάδας, με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Μποσγανά να ακολουθεί με εννέα και την Τσινέκε με έξι.

Από πλευράς Σερβίας, η Κρβέντακιτς είχε 13 πόντους και η Μπουτουλίγια 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85