Βουλγαρία-Ελλάδα 55-73: Νίκη πρόκρισης δια χειρός Φασούλα

Η Ελλάδα επικράτησε της Βουλγαρίας με 73-55 και έπιασε και το... μαγικό +18 που της δίνει το εισητήριο για την τελική φάση του EuroBasket Women 2021, που θα διεξαχθεί στις 17-27 Ιουνίου στα παρκέ των γηπέδων της Γαλλίας και της Ισπανίας.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η επίσημη αγαπημένη διεύρυνε το προβάδισμα της και με ένα επί μέρους σκορ 15-9, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-42). Η Ελλάδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και κυνήγησε την διαφορά των 18 πόντων, ώστε να πάρει την πρόκριση στα τελικά του EuroBasket 2021, την οποία κατείχαν οι Τουρκάλες. Η Εθνική Ελλάδας με ένα επί μέρους σκορ 21-13, κατάφεραν να νικήσουν την Βουλγαρία με 73-55 και να πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση του EuroBasket 2021.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

On Fire: Η Μαριέλλα Φασούλα με 16 πόντους, εννιά ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 19 πόντοι (68-49) για την Ελλάδα

Ξεχώρισαν: Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Φασούλα και Χριστινάκη με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βουλγαρία διακρίθηκαν οι Ιβάνοβα και Γκεοργκίεβα με 13 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 16 λάθη της Βουλγαρίας, με την Ελλάδα να έχει 11 λάθη.

Διαιτητές: Μαρκές, Προτς, Σαράπα