Πολωνία-Ελλάδα 70-63: Η Εθνική Εφήβων θα παλέψει για την 11η θέση στο Ευρωμπάσκετ της Σμύρνης

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από την Πολωνία με 70-63 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-12 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Την Κυριακή στις 16:00 θα αντιμετωπίσει πλέον τη Γερμανία για τις θέσεις 11-12 ολοκληρώνοντας την παρουσία της στη διοργάνωση.

Η Πολωνία προηγήθηκε με 11-7 στο τετράλεπτο, ωστόσο η ελληνική ομάδα με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και επιθετική αιχμή τον Σπρίντζιο πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους φτάνοντας στο +5, 11-16. Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ανήκε, όμως στους αντιπάλους που εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία της Εθνικής Εφήβων έφτασαν και στο +12 (35-23) πριν το τρίποντο του Ευσταθίου διαμορφώσει το 35-26 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το ελληνικό συγκρότημα έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και στο πρώτο μισό είχε κατορθώσει να περάσει μπροστά (42-45). Η Πολωνία ολοκλήρωσε την περίοδο με ένα 12-0 και αποκατέστησε το +9 του ημιχρόνου (54-45), φτάνοντας και στο +14 (61-47) με 6:36 να απομένουν. Η Εθνική Εφήβων δεν κατέθεσε τα όπλα και με τρίποντα από Δήμου και Σπρίντζιο πλησίασε στο σουτ, 66-63, 1:32 πριν το τέλος. Δεν κατάφερε, ωστόσο να ολοκληρώσει την ανατροπή και ηττήθηκε με 70-63.

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-26, 54-45, 70-63

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Ευσταθίου 3 (4 ριμπ.), Καλατζής, Κωνσταντινίδης 2, Σπρίντζιος 16 (4 ριμπ.), Δήμου 9, Καλλιοντζής 2, Κορκόντζελος 11 (7 ριμπ., 10 ασίστ), Λαγός 7 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Πλώτας 6, Ζούγρης 7 (8 ριμπ.).

Διαιτητές: Ματσιουλάιτις (Λιθουανία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία), Μέζαρος (Ουγγαρία)