U18 Ιταλία – U18 Ελλάδα 64-55: Αποκλεισμός από την οχτάδα για την Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων έμεινε για ένα ημίχρονο στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε. Η Ιταλία πάτησε το γκάζι πήρε τη νίκη με 64-55 και η Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Η ισορροπία που υπήρχε στο παιχνίδι την πρώτη περίοδο (16-16) και το πρώτο εξάλεπτο της δεύτερης (23-22, 16’20’’) άρχισε να χάνεται λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο. Η Ιταλία έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ, πιο εύστοχη και η ψαλίδα της διαφοράς άρχισε να ανοίγει. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε 33-25, για να φτάσει η απόσταση στο +20 (51-31, 29’10’’).

Οι Έλληνες παίκτες έκαναν μία ακόμη προσπάθεια, δεν το έβαλαν κάτω και το αποτέλεσμα ήταν το 58-37 (32) να γίνει 59-49 (36') και στη συνέχεια 60-53 (38'). Οι Ιταλοί άντεξαν και πήραν τη νίκη και τη θέση στην οχτάδα με το τελικό 64-55. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει αύριο (4/8, 20.30) τον ηττημένο του αγώνα Ισπανία - Βόρεια Μακεδονία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνίστηκε χωρίς τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, ο οποίος τραυματίστηκε στον αγώνα με τη Σλοβενία και θα επιστρέψει στην Ελλάδα.

Διαιτητές: Μπισουέλ (Γαλλία), Μπακί (Τουρκία), Πίπαν (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55

Ελλάδα (Καντζούρης): Δήμου 6 (2), Ευσταθίου 4 (1), Κορκόντζελος 13, Λαγός 6, Ζούγρης 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης, Πλώτας 6 (1), Σπρίντζιος 9 (1)