U18 Τσεχία-U18 Ελλάδα 56-67: Διπλός Σαμοντούροβ, άμυνα και πρώτη νίκη!

Η Εθνική Εφήβων ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη με 67-56 επί της Τσεχίας στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στη Σμύρνη. Ο Αλεξανδρος Σαμοντούροβ οδήγησε την... κούρσα με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και πέντε τάπες. Τον ακολούθησαν στους σκόρερ ο Νίκος Πλώτας (15) και ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος (11π.), με τον πρώτο να μετρά και πέντε κλεψίματα και τον δεύτερο τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 20.30 τη Σερβία.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έφτασε στο 0-8 (2’15’’) αναγκάζοντας τον πάγκο της Τσεχίας να ζητήσει νωρίς στο παιχνίδι τάιμ άουτ και συνέχισε διατηρώντας το προβάδισμα. Έφτασε στο +9 (6’15’’) με τον Νίκο Πλώτα και το 13-22 (8’40’’) με τον Κωνσταντίνο Μπιλάλη με τον Ηλία Καντζούρη να έχει χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίκτες του ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν που οι Τσέχοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης με διάρκεια, με την άμυνά τους να γίνεται πιο αποτελεσματική και το 20-27 (14’) να γίνεται 29-27 (16’40’’) για το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι. Ευσταθίου, Σαμοντούροβ και Κορκόντζελος ήταν αυτοί που ανέλαβαν να οδηγήσουν στο +4 του ημιχρόνου (31-35).

H διαφορά έφτασε στο +12 (31-43, 22’20’’) με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά λίγο αργότερα εξαιτίας του τραυματισμού του Γιάκουμπ Νέτσας της Τσεχίας. Οι Τσέχοι πλησίασαν (36-43, 24’) με τον Συμεών Ευσταθίου να δίνει ξανά διψήφια τιμή στη διαφορά (39-49, 26') και το Πλώτα να οδηγεί στο +14 (39-53, 27').

Η Τσεχία επέστρεψε (50-55, 33') με τον Σβόμποντα. Ο Σαμοντούροβ ήταν εκεί για το 50-58 (34'45'') με "γκολ φάουλ" και ο Λαγός για το 52-61 (36'10'') για να πέσει η αυλαία με το τελικό 56-67.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Μέιρσον (Ισραήλ), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Πλώτας 15 (1), Σπρίντζιος 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13ρ. 5κ.), Ζούγρης 4