Β’ Εθνική - Στα Φανάρια το… θρίλερ της Κεφαλονιάς, 94-90 το ΝΕΟΛ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση της Κεφαλονιάς, με τα Φανάρια να επικρατούν του ΝΕΟΛ με 94-90, σε ένα ματς που κράτησε τους θεατές με… κομμένη την ανάσα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ρεπορτάζ: Μάκης Λεκατσάς

Η ομάδα του ΝΕΟΛ δεν τα κατάφερε σήμερα  και ηττήθηκε  από τα Φαναρια Ναξου με 94-90, σε εάν παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ που έσπασε  καρδιές  και ήταν  συγκλονιστικό μέχρι και το τελευταίο  δευτερόλεπτο .

Με ηγέτες τους Καλδή , Τρυφωνόπουλο και Γεωργιάδη στο πρώτο  10’ η ομάδα του Ληξουριου  ήταν πολύ ανταγωνιστική με μια από τις καλύτερες ομάδες του Ομίλου με τον Μιλεντιγεβιτς με τρίποντο  στο τέλος του δεκαλέπτου να ισοφαρίζει σε 28-28 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι  Κοντούδης και Μαρουλης βοήθησαν  επιθετικά   με πολύ σημαντικούς πόντους απέναντι στον φοβερό   Αναγνωστοπουλο  που σε πολλές φάσεις είχε την κυριαρχία  μέσα στη ρακέτα .

Στο 2ο δεκαλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο  με τον Μπακεα  με τρίποντο να διαμορφώνει το 49-54 με τον  Συνοδινό να απαντάει άμεσα με τρίποντο κάνοντας το 52-54 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 54-56 υπερ. της ομάδας της Νάξου .

Το 3ο δεκάλεπτο  έληξε με 76-76 με δίποντο του Καλδή που ισοφάρισε. και στο κρίσιμο τελευταίο 10λεπτο  έγινε μεγάλη μάχη και καμία  από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε  να ξεφύγει στο σκορ.

Ο Καλδής  με ένα μεγάλο τρίποντο  της έκανε το 87-86 στο 34 ‘και η Ναξος  με τρίποντο του Μιλεντιγεβιτς πέρασε μπροστά  με 86-87 στο 36’.

Τα τελευταία λεπτά ήταν πολύ συναρπαστικά με τον Κοντούδη με δίποντο στο 2:40 πριν τη λήξη να δίνει το προβάδισμα στον ΝΕΟΛ με 90-89.

Ο Χαρουνη με μια βολή ισοφάρισε σε 90-90 στη συνέχεια αστόχησε  σε δίποντο ο Μιλεντίγεβιτς  και στα 28’’στην επόμενη επίθεση χανει λει-απ ο Καλδής  , και ο Τζοκιτς και ο Ζαραιδωνης ευστοχούν σε δυο βολές  κάνοντας  το  90-93 ενώ στο 1.5’’  αστοχεί σε τρίποντο  ο Σουρλιτς  με το τελικό 90-94 να δίνει μια μεγάλη  νίκη στην ομάδα της Ναξου .

Διαιτητές : Κουτσοδήμος-Γεράνιος-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα : 28-28, 54-56, 76-76, 90-94

ΝΕΟΛ (Καυκής) : Γεωργιάδης 16 (4), Κοντούδης 11 (1), Σούρλιτς 8 (2), Καλδής 20 (1), Συνοδινός 3 (1), Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 10, Τσιμίδης 5, Λαμπρόπουλος 4, Αγγελή 2

ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (Ρουμελιώτης) : Μιλεντίγιεβιτς 23 (3), Αναγωνστόπουλος 24, Ζαραϊδώνης 16 (2), Στάθης 2, Τζόκιτς 7, Μπακέας 3 (1), Λάκοφ 2, Χαρούνι 17 (1)

Φωτός: Μάκης Λεκατσάς