ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 77-83: Με οδηγό τον Ράις

Με πρωταγωνιστή τον Ταϊρίς Ράις (16 πόντοι), η ΑΕΚ πέρασε από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 83-77, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Πυλαία.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 15-8, με την ΑΕΚ να απαντά με ένα σερί 0-7, για το 15-15 της πρώτης περιόδου.  Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τέρνερ και Μπιτς να οδηγούν στο σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ και την γηπεδούχο ομάδα να κλείνει το πρώτο μέρος, μπροστά με 45-40.

Η εικόνα του αγώνα, όμως, άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο φινάλε του, καθώς η ΑΕΚ, με ένα σερί 0-12, μετέτρεψε το  59-58 σε 59-70, με την Ένωση να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 77-83.

Εκτός των 16 πόντων του Ράις, από πλευράς ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τους Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελη, Σλότερ και Λοτζέσκι, ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους, όσους ση,είωσε και ο Γκίκας.

Για τον ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε και αυτός με απουσίες (Μαργαρίτης, Χέρντον, Μήτρου – Λονγκ), ο Γκρίφιν είχε 16 πόντους, ο Μπιτς 15 και οι Τέρνερ και Κακλαμανάκης από 13 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83

ΠΑΟΚ: Μπιτς 15 (2), Λοβ 11 (2), Γκρίφιν 16 (1) , Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).

ΑΕΚ: Μορέιρα 12, Ράις 16 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Ζήσης 6, Γόντικας 1, Γκίκας 14 (2), Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 3