National League 1: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή για τα Τρίκαλα

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση πήραν τα Τρίκαλα, μετά το 81-72 επί του ΝΕΟΛ, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου.

Η ομάδα από το Ληξούρι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο α’ μέρος, όταν και προηγήθηκε με 16 πόντους (38-54). Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα 20-6, φέρνοντας το παιχνίδι στο σουτ (58-60), συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αναγνωστόπουλο να έχει 19, τον Τσιαβέ 18, ενώ ο Βαβάτσικος πρόσθεσε 15 πόντους.

Για το ΝΕΟΛ, ο Μανάκας είχε 20 πόντους και ο Μόσιαλος 13.

Τρίκαλα Basket-ΝΕΟ Ληξουρίου 81-72

Διαιτητές: Λόρτος-Κοϊμτζόγλου-Κωνσταντινέλης

Δεκάλεπτα: 17-26, 38-54, 58-60, 81-72

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Αναγνωστόπουλος 19, Τσιαβές 18 (2), Βαβάτσικος 15 (1), Αργυρούλης 10, Νέσης 11, Κολότσιος 3, Σιλάντι 3 (1), Μπουργάνος, Μπαλόπουλος 2, Πρέκας.

NEO Ληξουρίου (Καυκής): Ραϊσεβιτς 6, Μανάκας 20 (2), Κοντούδης 7, Τρυφωνόπουλος 8, Μόσιαλος 13 (3), Μακαριάδης 3 (1), Ματσούκης, Μπακέας 6 (2), Τσούκας 3 (1), Μαρούλης 2, Χοτζάι 2, Μοσχόπουλος 2.