Φωτορεπορτάζ και δηλώσεις από την νίκη του ΝΕΟΛ επί του Πανελληνίου (pics, vid)

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής του β’γύρου του 2ου ομίλου της National League 1, ο ΝΕΟΛ πήρε σπουδαία νίκη με 92-79 επί του Πανελληνίου.

Φωτορεπορτάζ: Μάκης Λεκατσάς

Ο ενισχυμένος Πανελλήνιος με 2-8 νίκες στο πρωτάθλημα ταξίδεψε χωρίς το Φώτη Βασιλόπουλο στο Ληξούρι με μοναδικό στόχο την νίκη που θα τον ανεβάσει βαθμολογικά και ψυχολογικά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας από το ξεκίνημα ξεκάθαρα την πρόθεση τους απέναντι στην ομάδα του Παναγιώτη Καυκή. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με σταθερά μπροστά την ομάδα των Ολυμπιονικών, με το πρώτο δεκάλεπτο  να ολοκληρώνεται με 24-27 και τον ΝΕΟΛ να ισοφαρίζει με τρίποντο του Ματσούκη σε 44-44 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του 1ου ημιχρόνου.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο με τον Ραιτσεβιτς με μπάσιμο να δίνει το προβάδισμα στον ΝΕΟΛ με 67-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου.Οι Ματσούκης και Μακαριάδης με δύο τρίποντα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου φέρνουν μπροστά τον ΝΕΟΛ στο +7 ,73-66. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με ένα νέο ξέσπασμα η ομάδα του Ληξουρίου προσπέρασε στο +13 στο 34’ 81-68 δείχνοντας αποφασιστικότητα για τη νίκη ,με την ψυχολογία να γέρνει στην ομάδα του Καυκή. Το τελικό 92-79 να διαμορφώνεται με ένα επιθετικό κρεσέντο των παιχτών του ΝΕΟΛ που ευστόχησαν σε 7 τρίποντα στο 4ο δεκαλέπτο Αυτή ήταν η 7η νίκη του ΝΕΟΛ που πλέον βλέπει με μεγάλη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΝΕΟ Ληξουρίου-Πανελλήνιος 92-79

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Ασημακάκη, Ελ-Ανύ

Δεκάλεπτα: 24-27, 44-44, 67-66, 92-79

ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής): Μανάκας 11 (1), Ραϊσεβιτς 20 (2), Τσούκας 10 (2), Μόσιαλος 7, Μαρούλης 10, Μακαριάδης 14 (3), Λαμπρόπουλος 3 (1), Τρυφωνόπουλος 7, Μπακέας 4, Ματσούκης 6 (2), Κοντούδης, Χοτζάι.

Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Ζαρμακούπης 24 (2), Καπινιάρης 20 (4), Νάκης 7 (1), Κατιάκος 12, Καλημέρης 8, Παπαδόπουλος 3, Αρσενικός, Χούλιαν 2, Μιχάλης 3, Νιβολιανίτης.

Ακούστε τις δηλώσεις του προπονητή της ομάδας του Πανελλήνιου Κώστα Οικονομάκη μετά το τέλος του αγώνα με τον ΝΕΟΛ.