Φωτορεπορτάζ και δηλώσεις από τη νίκη του Εθνικού Λιβαδειάς στο Ληξούρι κόντρα στον ΝΕΟΛ (pics, vids)

Δεν τα κατάφερε ο ΝΕΟΛ και ηττήθηκε από τον Εθνικό Λιβαδειάς στο Ληξούρι με 67-65 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της National league  και το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ρεπορτάζ – Εικόνες – Βίντεο: Μάκης Λεκατσάς

Στο πρώτο 10λεπτο  ο Εθνικός είχε επιβάλει απόλυτα το χαμηλό τέμπο και στόχευε με πολλές αργές επιθέσεις, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με  13-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο  ο Μαντζιώρης κάνει το 16-22 και αμέσως απαντάει ο ΝΕΟΛ. Ο  Καρακατσάνης με νέο τρίποντο κάνει το 21-25 και από εκείνο το σημείο η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή πατάει το γκάζι και στις  αρχές του τρίτου δεκαλέπτου  κάνοντας ένα ξέσπασμα  ξεφεύγει με 12 πόντους διαφορά. Ο Εθνικός επέστρεψε και με τρίποντο του Καρακατσάνη και του Δημητριάδη μείωσε σε 44-38 και πέρασε και μπροστά στο σκορ με 44-45 στο 26’ με  το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 50-51.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άστοχα σουτ και λάθη κα από τις δυο ομάδες με τον ΝΕΟΛ να πλησιάζει στο 59-60 με πέντε πόντους του Ματσούκη. Ο Ντάλλης με τρίποντο διαμόρφωσε των 59-63 2:17 πριν το τέλος, ο Ραισεβΐτς όμως ο Κανέλλος Γαρμπής με τρίποντο διαμόρφωσε  61-65 40’’ πριν από το τέλος.

Ο Τσούκας έχασε δυο βολές σε κερδισμένο αντιαθλητικό  φάουλ και στην επίθεση που ακολούθησε ο Ματσούκης με τρίποντο έκανε το 64-65 8’πριν το τέλος με την τελευταία επίθεση της ομάδας του Καυκή στην εκπνοή να μην εκτελείται επί της ουσίας καθώς έγινε ένα σουτ από το κέντρο σε μια εκτός ισορροπίας προσπάθεια.

ΝΕΟ Ληξουρίου – Εθνικός Λιβαδειάς 65-67

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Κανελόπουλος,Λιόνας.

Δεκάλεπτα: 13-16, 36-30, 50-51, 65-67

ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής):Ραϊσεβιτς 14 (1), Τσούκας 13 (1), Τρυφωνόπουλος 12, Μπακέας Γ. 3 (1), Ματσούκης 14 (3), Μπακέας Θ. 2, Μαρούλης 7, Λαμπρόπουλος, Μακαριάδης, Μανάκας.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου):Μέξης 7, Δημητριάδης 18, Γαρμπής 14 (1), Καρακατσάνης 7 (1), Νταλλής 9 (2), Ματζιώρης 10 (2), Κόλλιας, Σιδέρης 2.

Μετά το τέλος του δραματικού αγώνα, ο προπονητής της ομάδας της Λειβαδιάς, Νίκος Μάρκου και ο παίκτης και πρωταγωνιστής στο τέλος του αγώνα, Καννέλος Γαρμπής, μίλησαν στην κάμερα του "kefaloniastatus" και στον Μάκη Λεκατσά, για το παιχνίδι, τους φετινούς στόχυς και τις δυσκολίες της κατηγορίας.