Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική – Με Σαμοντούροβ και Αβδάλα ο Παναθηναϊκός λύγισε την Μακάμπι, νίκες για Περιστέρι και Ολυμπιακό

Οι... ακούραστοι Σαμοντούροβ και Αβδάλας ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, με τους δύο "πράσινους", λιγότερες από 24 ώρες μετά την συμμετοχή τους στο παιχνίδι της ανδρικής ομάδας με τον Ιωνικό, να έχουν 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, στην 10η νίκη του "τριφυλλιού" σε ισάριθμα παιχνίδια. Στην δεύτερη θέση παραμένει το Περιστέρι, που με 23 πόντους του Μαραγκουδάκη, λύγισε την ΔΕΚΑ, ενώ ο Ολυμπιακός, με όπλο την άμυνα του και τον Σεγκούρα να έχει 12 πόντους, επικράτησε με άνεση της ΑΕΚ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Rising Stars North-Rising Stars South 79-86

Στον πρώτο σημερινό (29/01) αγώνα για το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, η ομάδα των Rising Stars South επικράτησε των Rising Stars North με 86-79.

Οι επίλεκτοι του Νότου ήταν καλύτεροι σε αρκετά σημεία του αγώνα, ενώ μαζί με τους επίλεκτους του Βορρά προσέφεραν στους θεατές ένα αρκετά καλό θέαμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 20-22 όντες καλύτεροι σε λεπτομέρειες, τις οποίες όμως βελτίωσαν ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και χάρη στον Κότσαλο και στον Γκόλαντα αύξησαν λίγο την υπέρ τους διαφορά στο 45-50, σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «Βόρειοι» προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και έτσι ο Νότος πέρασε με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, φτάνοντας με ωραίο μπάσκετ στο 57-72. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η προσπάθεια των «Βόρειων» είχε ένα μικρό αποτέλεσμα με την πίεση να φέρνει αποτέλεσμα και να μειώνεται λίγο πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ στο 73-78, στο 37΄. Εκεί όμως ο Κότσαλος και η ψυχραιμία όλων των επιλέκτων Νότου κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους, παρά τη σημαντική προσπάθεια των «Βόρειων» μέχρι τέλους, και πήραν τελικά τη νίκη με 86-79.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Κασούμης, Λαμπρέλης

Δεκάλεπτα: 20-22, 45-50, 57-72, 79-86

Rising Stars North (Μπουσβάρος-Γκαϊτατζής): Τσαμπαζλής 11(1), Βασιλείου 4, Τυμπανίδης 3(1), Κακαλέτρης 10, Πιπερτζής 11(3), Κέδρος 2, Βαζούκης 18(4), Πάσχος 2, Μασούρας 7(1), Ζιώγας 2, Λάζαρης 5, Δεμίρης 4

Rising Stars South (Μάγειρας): Παπαζώτος 3(1), Μπότσης, Σπρίντζιος 13(3), Νικολαΐδης 4, Χαντζής 8, Γκόλαντας 14(1), Κατηφόρης, Μουάτσος 6(1), Γενιτσαρίδης 3(1), Κακαρούχας 3(1), Μαργκολίν 8, Κότσαλος 24(3) .

ΔΕΚΑ-Περιστέρι 67-73

Το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα μετά το πρώτο τετράλεπτο του αγώνα, το διατήρησε ως το φινάλε και έφτασε στη νίκη επί της ΔΕΚΑ με 73-67 στον δεύτερο αγώνα που φιλοξενήθηκε σήμερα (29/1) στο ΚΓ Μαντουλίδη για το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι «κυανοκίτρινοι» χρησιμοποίησαν ένα 10-0 στην πρώτη περίοδο για να μετατρέψουν το 7-4 (2’40’’) σε 7-14 (4’32’’) και να φτάσουν στη συνέχεια ως το double score (16-32, 13’10’’) με τον Μαραγκουδάκη, διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το Περιστέρι έφτασε ως το +19 με τον Καμπερίδη να γράφει το 20-39 (15’10’’) με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν την αντεπίθεσή τους για να φτάσουν στο 28-39 (18’) με τον Καπετάκη και ένα 8-0.

Ο Ντίπσης έδωσε και πάλι αέρα 16 πόντων στους φιλοξενούμενους (31-47, 21’) με τη ΔΕΚΑ να προσπαθεί να πλησιάσει (38-48, 22’30’’). Η απόσταση έφτασε και πάλι στο +19 (45-64, 30’30’’), αλλά η ΔΕΚΑ με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο σε πρώτο πλάνο έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά (55-64, 33’40’’). Ο Βογιατζής έγραψε το 57-65 (34’45’’), αλλά ο Μαραγκουδάκης απάντησε με σουτ τριών πόντων, στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στο +11 (57-68, 36’50’’). H ΔΕΚΑ συνέχισε να παλεύει, το Περιστέρι συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα για να πάρει στο τέλος και τη νίκη με 73-67.

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Ηλιόπουλος, Ντόντης

Δεκάλεπτα: 14-25, 31-45, 45-61, 67-73

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης, Χατζηβρέττας): Βογιατζής 15, Καπετάκης 14 (1), Μουτάφης 2, Στράντζαλης, Βπατρίκης 6, Νταρατάνας 8 (10ρ.), Πούντος 2, Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 20 (2)

Περιστέρι (Παπαμάρκος, Δελή): Μπέμπελος 14 (3), Παπαδάτος 7, Ντίπτσης 12 (1), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 23 (3), Πασχάλης 9 (3), Παγώνης,Κολοβός, Καμπερίδης 8, Αλεξάκης, Σφακιανάκης

Προμηθέας – Άρης 57-69

Στον πρώτο αγώνα που έγινε σήμερα (29/01) στο γήπεδο των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη στο πλαίσιο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, η ομάδα του Άρη επικράτησε μετά από ωραίο αγώνα του Προμηθέα Πάτρας με 57-69.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ωραία θέαμα κατά διαστήματα, με δυνατές άμυνες και μερικές καλές στιγμές στην επίθεση. Έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-17, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 34-34, με τους αντιπάλους να έχουν το μυαλό τους κυρίως στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «κιτρινόμαυρους» να ξεχωρίζουν στα «μικρά» πράγματα του αγώνα (ριμπάουντ, χαμένες μπάλες, δεύτερες ευκαιρίες) και να παίρνουν έτσι ένα μικρό προβάδισμα με 47-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με Καλλιακούδα και Γρύλλη προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά ο Άρης άντεξε και εκμεταλλεύθηκε κάποια αμυντικά κενά των Αχαιών για να ολοκληρώσει νικητής την αναμέτρηση με 57-69.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Σιταρίδης, Κώνης

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-34, 47-53, 57-69

Προμηθέας (Χουντής-Στεφανίδης): Νικολόπουλος 2, Αθανασόπουλος, Καλλιακούδας 12(2), Γρύλλης 16(1), Στέβοβιτς , Βλάσσης 5, Βασιλείου 8(1), Πρέκας 7(1), Καναβός, Παρασκευόπουλος 7(1)

Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 3(1), Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 11, Γκλιάνας 6, Λαμπρόπουλος 15(2), Τσαχτσίρας 15, Σιόγκας, Γεροκώστας 15(1).

AEK-Ολυμπιακός 48-70

O Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη με 70-48 επί της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο Γέρακα.

Οι «ερυθρόλευκοι»  πήραν από την αρχή το προβάδισμα στον αγώνα με τον Αμπόσι να οδηγεί σχετικά νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (7-18, 5’45’’). Η απόσταση μεγάλωσε παρά την προσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ και για πρώτη φορά η απόσταση έφτασε στο +20 (41-61, 33’25’’) στην τέταρτη περίοδο.

Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 42-68 (37’40”), οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 48-70.

Διαιτητές: Στρέμπας Κ., Καψιώχας Ελ., Παπαδόπουλος Ανδρ.

Δεκάλεπτα: 13-23, 24-38, 35-52, 48-70

ΑΕΚ (Αποστολόπουλος): Καραμίτζος 7 (1), Αποστολίδης, Νυδριώτης 3 (1), Καλαβρός, Δεϊμέζης 8 (1), Γόγολος 8 (1), Παπαδημητρίου, Καρλής 9, Μαραθωνίτης 4, Τσάτος 2, Σιώτας 12, Κοντός 3

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 3 (1), Αγγελόπουλος 5 (1), Μαυραντζώτου 9 (1), Αλέξης 7 (1), Κουζούκας 4, Λαμπρόπουλος 4, Σπάρταλης 9, Σαλταρίκος, Σεγούρα 12 (2), Αμπόσι 9 (1), Γιακάι 2, Σωτηρόπουλος 6

ΧΑΝΘ-ΠΑΟΚ 83-68

Η ΧΑΝΘ νίκησε χωρίς να απειληθεί τον ΠΑΟΚ Με 83-68 στο δεύτερο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ Φρυγανιώτη.

Η ΧΑΝΘ κατάφερε να κάνει το 8-10 (3’30”) που είχε διαμορφώσει ο Καρπούζης, 19-10 (6’40”) με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (30-12, 11’15”) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την απόσταση (30-20, 13’30”), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους.

Έφτασαν στο +20 στην τρίτη περίοδο (48-28, 21′) και στο +27 (60-33, 24’20”) με τον Χιτικούδη, ενώ ο Σαρρής έγραψε το 71-41 (30’20”). Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, όσον αφορά στο σκορ, όχι όμως και στις προσπάθειες των δυο ομάδων, που δεν σταμάτησαν τον ρυθμό τους. Τελικό αποτέλεσμα 83-68 για τη ΧΑΝΘ, που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έπαιξε με διάθεση για καλή άμυνα και στα σαράντα λεπτά του αγώνα.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Χατζής, Βλαδοβίτης

Δεκάλεπτα: 28-12, 42-28, 69-41, 83-68

ΧΑΝΘ (Σερέτης): Μάνος, Ιωαννίδης, Σαρρής 7 (1), Επαμεινώνδας 21 (4), Τσαρτσαλής 3 (1), Αλεμδάρ 11 (2), Κομνιανίδης 19 (3), Σάββας, Γιαρένης, Αμπάρης, Χιτικούδης 18 (11ρ.), Καραγιάννης

ΠΑΟΚ (Βαλαβανίδης): Μακαρατζής, Σκουλαριώτης 16 (3), Μπόρσης 5 (1), Γκοτζαμανίδης 5 (1), Αλευράς, Φελάνης, Καρπούζης 5, Πέργουλης 1, Δημητριάδης 3, Μουτίδης 6, Λέφας 2, Καλλιοντζής 25 (17ρ.)

Μακάμπι Τ.Α.-Παναθηναϊκός 71-75

Ο Παναθηναϊκός έμεινε αήττητος στο φινάλε και της 11ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Επικράτησε στο ΚΓ Γέρακα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 75-71.

Οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που πρώτοι πήραν μια μικρή διαφορά στον αγώνα (12-6, 5’), με τους «πράσινους» να κυνηγούν και τελικά να παίρνουν το προβάδισμα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Νεοκλή Αβδάλα (17-19, 10’20’’). Ο Παναθηναϊκός με Ζερβό, Αβδάλα, Σαμοντούροβ έφτασε ως το +11 (21-32, 16’) με την Μακάμπι να «ροκανίζει» σταδιακά τη διαφορά για να φτάσει να ξαναπάει τα ηνία στην τρίτη περίοδο, όταν ο Μπεχάρ έγραψε το 42-40 (22’40’’).

Ο Βασιλαντωνάκης οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία στο παιχνίδι (44-44, 25’) και ο Τουλιάτος, εύστοχος από τα 6μ75 ακολούθησε για το 49-49 (27′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο παιχνίδι η μία στη σκιά της άλλης για τα επόμενα λεπτά (53-52, 29’55”). Η συνεργασία Αβδάλα-Σαμοντούροβ οδήγησε σε ένα ακόμη… “x” στο παιχνίδι (59-59, 33’20”) με τον δεύτερο να καρφώνει για το προβάδισμα των “πράσινων” (59-61, 34’40”) και τον πρώτο να οδηγεί στο +4 (59-63, 35′).

Το τρίποντο του Κοέν έδωσε και πάλι στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή (62-63, 35’30”), αλλά το.. δίδυμο συνεργάστηκε και πάλι για το 62-66 (36’10”). Η Μακάμπι, όπως το συνηθίζει, συνέχισε να παλεύει, έφτασε στο 66-66 (37’45”) με την ένταση στο παρκέ να ανεβαίνει. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Σαμοντούροβ έγραψαν το 66-71 (38’40”) και ο ίδιος έκανε και το 68-72. Το τρίποντο του Μάγερ με 40” στο ρολόι έδωσε ελπίδες στη Μακάμπι, αλλά τα βήματα του Νάβεχ έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό με τον Αβδάλα να γράφει το τελικό 71-75.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σ., Ναστούλης Γ., Γαραντζιώτης Αλ.

Δεκάλεπτα: 17-16, 31-37, 55-52, 71-75

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Άμος): Μπεχάρ 13 (1), Σοσάν 4, Μάγερ 11 (1), Σαχάρ 13 (1), Γκόλντμαν 4, Κόεν 14 (2), Αρτμένκο, Νάβεχ, Αρόνοβιτς 8, Ζούκερ 4

Παναθηναϊκός (Ρίγγας): Τουλιάτος 3 (1), Ζερβός 9 (1), Αθανασόπουλος, Κουστένης 4, Βασιλαντωνάκης 9, Γεωργιάδης 3 (1), Εζέτζα, Τουμαζάτος 5 (1), Σαμοντούροβ 24 (8ρ. 8α.), Αβδάλας 18 (7ρ. 7 α.)

18.Granada 0-2

*Εκκρεμούν οι αγώνες Προμηθέας Πάτρας-Ολυμπιακός (4/2, 16.00) και Προμηθέας Πάτρας-Παναθηναϊκός (5/2, 12.00) που θα διεξαχθούν στο Promitheas Park.