Μπούργος-Μπιλμπάο 89-82: Άνετη φιλική νίκη για τους κυανόλευκους (pic, vids)

Η Μπούργος νίκησε, την αντίπαλο της ΑΕΚ στο BCL,  Μπιλμπάο σε φιλική αναμέτρηση με 89-82.

Οι κυανόλευκοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (29-16), το οποίο διατήρησαν καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και ιδιαίτερα έφτασαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 18 πόντους (47-29). Με ένα επί μέρους 28-21 στην τέταρτη περίοδο η Μπιλμπάο υπό τις οδηγίες του Μουμπρού ροκάνισε την διαφορά και τελικώς ηττήθηκε με 89-82.

Από την ομάδα από το Λεόν ξεχώρισαν οι Ραμπασέντα και Σάλβο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα της Μπιλμάο διακρίθηκε ο Λούντε Χάκανσον με 12 πόντους, ενώ ο Άαρον Τζόουνς σημείωσ double double (με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ).

89 – San Pablo Burgos: Alex Renfroe (7), Vitor Benite (10), Miquel Salvó (12), Jasiel Rivero (8) y Dejan Kravic (10), Omar Cook (6), Álex Barrera (5), Xavi Rabaseda (13), Ken Horton (9), Jordan Sakho (9), Alberto Alonso (-), Kareem Queeley (-).

82 – RETAbet Bilbao Basket: Jaroslaw Zyskowski (10), Jonathan Rousselle (10), Jaylon Brown (5), Arnoldas Kulboka (9) y Felipe Dos Anjos (4), Iñigo Betolaza (-), Tomeu Rigo (2), Ondrej Balvin (9), Quentin Serron (4), Ludde Hakanson (12), Moses Kingsley (7), Aaron Jones (10).

Περίοδοι: 29-16, 47-29, 68-54, 89-82