ΠΑΟΚ-Προμηθέας 69-76: Τα...χρειάστηκαν αλλά πέρασαν οι Πατρινοί στον τελικό

Ο Προμηθέας χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 76-69 στο PAOK Sports Arena, με αποτέλεσμα να πάρει ένα από τα δύο εισιτήρια του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα με ενα επί μέρους σκορ 12-3 να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-11). Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται μόλις με ένα πόντο στο 18' (31-22), αύξησαν την διαφορά στους εννιά στο επόμενο λεπτό (31-22, 19'). Παρά την πίεση του ΠΑΟΚ, οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν την κατάσταση και είχαν προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (35-29).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τον Προμηθέα να προηγείται ξανά με δέκα πόντους στο 28' (46-36), αλλά τους ασπρόμαυρους να δίνουν απαντήσεις και να μειώνουν την διαφορά, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-40).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και ανέτρεψαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 10-2 και είχε προβάδισμα δύο πόντων στο 33' (50-48). Ο Προμηθέας με ένα δικό του επί μέρους σκορ 10-3 ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα (58-53, 37'), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (60-60).

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έξι πόντους (64-58) στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ο Προμηθέας με δώδεκα σερί πόντους ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με έξι πόντους στο 43' (70-64). Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 76-69 και ως αποτέλεσμα πήραν ένα από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 (τέλος της κανονικής περιόδου), 76-69 (τέλος της παράτασης)

On Fire: Ο Τζεράιν Γκραντ του Προμηθέα με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 46-36 στο 28, ο Προμηθέας προηγείται με δέκα πόντους

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Λοβ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκραντ και Αγραβάνης με 24 και 9 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 19 λάθη του ΠΑΟΚ, με τον Προμηθέα να έχει 14 λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Μάνος