Πανιώνιος – Δόξα Λ 61-46.: Με άνεση στον τελικό του UNICEF trophy

Ο Πανιώνιος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Δόξα Λευκάδας και με την νίκη του με 61-46, στον δεύτερο ημιτελικό του UNICEF trophy, εξασφάλισε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μεγαρίδα.

Η ομάδα της Λευκάδας αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τον Πανιώνιο, όντας μπροστά με 5-0 και 7-3. Στην συνέχεια, όμως, όπως αναμενόταν, η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τα ηνία του ματς. Με ένα γρήγορο 5-0 πέρασε μπροστά με 8-7 και παρά το γεγονός πως η Δόξα προηγήθηκε εκ νέου με 16-14, Βουγιούκας και Ζαν Λουί, με ένα γρήγορο 4-0, έγραψαν το 18-16 του 10’. Ακόμα πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος… έσφιξε την άμυνα του, επιτρέποντας στην Δόξα να σημειώσει μόλις εννιά πόντους, με τους «κυανέρυθρους» να ξεφεύγουν με 30-19 και να κλείνουν το πρώτο μισό με προβάδισμα εννέα πόντων (34-25).

Η κυριαρχία του Πανιώνιου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν να… πνίγουν με την άμυνα τους την Δόξα, η οποία, μετά τους εννιά πόντους του δεύτερου δεκαλέπτου, σημείωσαν μόλις οκτώ στο τρίτο, με τους «κυανέρυθρους» να μπαίνουν στην τελευταία… στροφή του ματς με +15 (48-33). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για τον Πανιώνιο, ο οποίος και συντήρησε το υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 61-46 και την πρόκριση στον τελικό του UNICEF trophy, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μεγαρίδα.

Ο Ντέιβις με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Κακλαμανάκη και Ζανλουί να έχουν από 11 έκαστος. Για την Δόξα, Ντόναλντσον και Ευσταθιάδης είχαν από 12 πόντους.

Διαιτητές: Καρπάνος-Κατσαπρακάκης-Γεράνιος (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 11, Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 3, Παπαδιονυσίου 7 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 11, Βουγιούκας 4, Βεργίνης 5 (1), Ντέιβις 12 (1), Γκίκας 6.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 12, Ερμείδης 4, Τσέιμπερς 2, Γοργόνης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 8 (1), Ευσταθιάδης 12, Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 3.